آیا پله‌های موفقیت مالی را میشناسید؟

موفقیت مالی

در چند سال گذشته در سمینارهای موفقیت و ثروت از استقلال مالی بسیار صحبت می‌شود. اما کمتر کسی درباره مراحل قبل از رسیدن به استقلال مالی و بعد از آن، آشناست. به همین منظور در این مقاله شما را با پنج مرحله رسیدن به موفقیت مالی آشنا کنم.

موفقیت مالی چیست؟

هر کدام از ما در زندگی خود فراز و فرودهای زیادی را از نظر مالی تجربه کرده‌ایم. گاهی بدون دغدغه پول خرج می‌کنیم و گاهی در خرج روزانه خود هم در می‌مانیم. به قول آن ضرب‌المثل که می‌گوید: «گاهی واجب‌الحج هستیم و گاهی مستحق‌الخمس!»

طبیعتا ایده‌آل همه مردم هم این است که دوست دارند از نظر مالی تامین بوده و دیگر دغدغه پول نداشته باشند. به همین دلیل به دنبال این هستند که مثلا به امنیت مالی یا استقلال مالی برسند. در حالی که عموم افراد به درستی مفهوم این عبارت‌ها را نمی-دانند و از مسیر پیش روی خود تصویر روشنی ندارند.

همین موضوع باعث می‌شود این افراد در حوزه‌های مالی سردرگم باشند و این سردرگمی روی تمام ابعاد زندگی آن‌ها تاثیر منفی بگذارد. از این رو به جرات می‌توانم بگویم یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود افراد به نتایج مالی دلخواه خود نرسند، این است که تصویر روشنی از مفهوم موفقیت مالی ندارند.

پس اجازه دهید کمی بحث موفقیت مالی را باز کنم. موفقیت مالی یک نقطه مشخص در زندگی شما نیست؛ بلکه مسیری است که شما یا در آن حرکت می‌کنید یا در آن حرکت نمی‌کنید. فرقی هم ندارد در چه سطح و توان مالی باشید. ممکن است درآمد شما از فرد دیگری کمتر باشد، اما شما در مسیر موفقیت مالی قرار دارید و او خیر!

موفقیت مالی

تشخیص این‌که آیا در مسیر موفقیت مالی قرار دارید یا خیر، کار سخت و پیچیده‌ای نیست. فقط کافی است با توجه به توضیحاتی که در ادامه می‌گویم، وضعیت مالی خود را بررسی کرده و به دو پرسش زیر به روشنی پاسخ دهید:

  1. من در کدام پله موفقیت مالی قرار دارم؟
  2. آیا برای رفتن به پله بعدی برنامه مشخصی دارم؟

نوع پاسخ شما به این دو پرسش به خوبی گویای این مسئله است که آیا شما در مسیر موفقیت مالی قرار دارید یا خیر؟

پلکان موفقیت مالی

موفقیت مالی یک مسیر پلکانی است که پنج پله یا مرحله داشته و هر پله ویژگی‌های خاصی دارد. برای آن‌که بتوانید به پرسش اولی که مطرح کردم، به درستی پاسخ دهید، شما را با ویژگی‌های هر پله آشنا می‌کنم:

پله اول: امنیت مالی

اگر شما می‌توانید نیازهای اولیه خود مانند خوراک، پوشاک، مسکن و مسائل درمانی ساده را بدون کارکردن تامین کنید، به امنیت مالی رسیده‌اید.

پله دوم: قدرت مالی

اگر توان مالی شما به اندازه‌ای است که می‌توانید بدون دغدغه بخشی از درآمد خود را برای لذت و تفریح‌های ساده هزینه کنید. شما حداقل 50 درصد این پول را بدون این‌که کار کنید، از طریق درآمد غیر فعال (مانند سود بانکی) به دست می‌آورید.

پله سوم: استقلال مالی

اگر توان مالی و پس‌انداز شما به حدی است که می‌توانید پول خود را سرمایه‌گذاری کرده و درآمد کسب کند. بدون آن‌که لازم باشد در قبال آن کار کنید، شما به استقلال مالی رسیده‌اید. به عبارتی حتی اگر کار نکنید، هزینه بسیاری از نیازهای اولیه و تفریحات ساده شما به راحتی از محل سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام داده‌اید تامین می‌شود.

پله چهارم: آزادی مالی

با قرار گرفتن در پله آزادی مالی، موتور پول‌سازی شما به گونه‌ای فعال است که می‌توانید آزادانه و با کمترین دغدغه مالی به اهداف و آرزوهایی که دوست دارید، برسید. به عبارتی شما مالک کسب و کارهایی است که بدون آن‌که بخواهید آن‌ها را مستقیما مدیریت کنید و درگیرشان شوید، از آن‌ها درآمد کسب می‌کنید.

پله پنجم: حاکمیت مالی

در پله آخر موفقیت مالی می‌توان گفت شما حاکم پول شده و این پول است که در خدمت اهداف و آرزوهای شما قرار دارد. هر آن‌چه را بخواهید، می‌توانید به دست بیاورید و براساس قوانینی که وضع می‌کنید، به زندگی‌ ادامه می‌دهید.

با رسیدن به پله حاکمیت مالی، به نوعی شما بخشی از اقتصاد جامعه محسوب می‌شوید. باید بگویم در هر جامعه‌ای تعداد انگشت‌شماری از افراد به چنین مرحله‌ای می‌رسند. بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت یکی از افرادی است که در مسیر موفقیت به مرحله حاکمیت مالی رسیده است.

موفقیت مالی

[alert type=”success”]بخوانید: هوش مالی چیست و چرا اهمیت دارد؟[/alert]

شما در کدام پله موفقیت مالی ایستاده‌اید؟

اگر به توضیحاتی که درباره پله‌های موفقیت مالی ارائه کردم، دقت کنید متوجه می‌شوید که در مسیر موفقیت مالی باید پله‌های آن را یک به یک طی کرد و نمی‌توان ناگهان از پله اول به پله سوم رسید.

زیرا منطقی نیست فردی به نیازهای اولیه خود محتاج باشد و در عین حال بدون دغدغه مالی چند میلیون تومان سرمایه‌گذاری کند.

حال از شما می‌خواهم بررسی کنید که در کدام پله موفقیت مالی قرار دارید؟ شما با تشخیص جایگاه خود گام اول را برای ورود به مسیر موفقیت برداشته‌اید.

اما شاید برخی از شما بگویید ما حتی در پله اول هم نیستیم! راستش این را می‌توان هم یک خبر بد دانست و هم یک خبر خوب؛

خبر بد این‌که متاسفانه بخش زیادی از افراد جامعه هنوز روی پله اول نیستند و به همین دلیل مجبورند هر روز چندین ساعت کار به سختی کار کنند و به عبارتی اگر یک روز کار نکنند، درآمدی نداشته و برای تامین نیازهای اولیه خود با مشکل روبرو می‌شوند.

خبر خوب این‌که اگر شما برای قرار گرفتن در پله اول برنامه مشخصی داشته باشید، به این معنی است که شما در مسیر موفقیت مالی قرار گرفته‌اید؛ منتها نقطه شروع شما، پله صفرم است.

و خبر خوب‌تر این‌که حرکت از پله صفرم به پله اول که همان امنیت مالی است، فرآیند سخت و بسیار پیچیده‌ای نیست و با یک برنامه‌ریزی مالی درست و تقویت هوش مالی خود می‌توانید در زمان کوتاهی روی پله اول قرار بگیرید.

پنج مانع مهم در مسیر موفقیت مالی

به نظر می‌رسد قرار گرفتن در مسیر موفقیت مالی کار چندان پیچیده‌ای نباشد. چه بسا شما همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید، در این مسیر قرار داشته باشید. اما مساله مهم‌تر نگه‌داشتن خود در مسیر موفقیت مالی است.

یکی از اتفاقاتی که باعث می‌شود ما در مسیر موفقیت مالی از جاده اصلی منحرف شده و حتی از این مسیر خارج شویم، برخورد با موانع این مسیر است. این موانع که اغلب آن‌ها موانع ذهنی هستند، گاهی حتی نمی‌گذارد وارد مسیر موفقیت مالی شویم.

موفقیت مالی

به همین دلیل در ادامه شما را با پنج مانع مهم در مسیر موفقیت مالی آشنا می‌کنم:

مانع اول: ترس

افرادی با تفکر فقیرانه با مانعی به نام «ترسِ از دست‌دادن پول» مواجه هستند. به عبارت بهتر این افراد از سرمایه‌گذاری می‌ترسند و بیم آن را دارند که پول خود را از دست بدهند. این افراد اهل ریسک نیستند. در حالی که به قول مارک زاکربرگ موسس فیس‌بوک، در اوضاع کنونی دنیا: «بزرگ‌ترین ریسک این است که افراد ریسک نکنند!»

مانع دوم: بدبینی

بدبینی باعث می‌شود افراد در مشاوره و نظرسنجی‌های خود به سراغ افراد غیرمتخصص بروند و نسبت به افراد متخصص شک و بدبینی دارند. در نتیجه به حرف آن‌ها گوش نمی‌کنند و بر اساس نظرات افرادی که قبلا به آن‌ها عادت کرده‌اند، تصمیم می‌گیرند؛ بنابراین از آن سود زیاد باز می‌مانند.

در واقع یکی از موانعی که سد راه افراد برای رسیدن به اهداف مالی می‌شود، همین بدبینی به متخصصین است. به قول رابرت کیوساکی: «بدبین‌ها هرگز برنده نمی‌شوند!»

مانع سوم: تنبلی

اغلب افراد شاغل، تنبل‌ترین مردم دنیا هستند. این افراد به بهانه‌های مختلف از انجام برخی کارها فرار می‌کنند تا بگویند: «سرمان خیلی شلوغ است و وقت یادگیری و سرمایه‌گذاری جدید نداریم.» از این دست افراد در جامعه ما به وفور پیدا می‌شوند. «سرم شلوغ است» بهانه کلیشه‌ای است که افراد با ذهن فقیر می‌آورند تا سراغ روش‌های جدید نروند.

مانع چهارم: عادت

همه ما به نوع خاصی از زندگی عادت کرده‌ایم و این نوع خاص از زندگی به صورت ناخودآگاه بوده است. اکنون که شما این مطالب را می‌خوانید، آگاهانه می‌خواهید به سمت موفقیت حرکت کنید و به چیزی که لایق آن هستید، دست پیدا کنید. اما عادات شما در سطح ناخودآگاه شماست و به نظر می‌رسد هنوز موفقیت برای‌تان عادت نشده است!

اینکه اشتیاق، پیگیری و رفتار را به عادت تبدیل کنید، خیلی مهم است. باید بدانید ما متاسفانه تحت تاثیر جامعه، افراد نزدیک و محیط آموزشی خودمان، به عاداتی رسیده‌ایم که نتیجه‌اش چیزی است که حالا شده‌ایم. اگر شما می‌خواهید از چیزی که الان هستید به چیزی که لیاقت آن را دارید برسید، باید عادات بد خود را تغییر بدهید. اگر اینها تغییر کنند شما می‌توانید نتیجه‌های متفاوتی را از آن کسب کنید.

مانع پنجم: تکبر

رابرت کیوساکی در کتاب پدر پولدار؛ پدر بی‌پول می‌گوید: «اگر ترس یا آرزو را برای پولدارشدن مهار نکنید، فقط یک وعده با ارزش بالا خواهید بود.»

این جمله به این معناست که در مسیر موفقیت، باید ابتدا ترس از دست‌دادن پول و آرزوی یک شبه پولدارشدن را از بین ببرید و مهار کنید. در غیر این‌صورت وقتی در یک موج صعودی و نزولی خاصی از کسب درآمد بیفتید و در آن موج سود کلانی به دست بیاورید، عملا به تحلیل‌گری پرمدعا تبدیل می‌شوید که می‌توان گفت شانسی پولدار شده‌اید!

معرفی یک کتاب خوب در زمینه موفقیت مالی

کتاب پدر پولدار؛ پدر بی‌پول نوشته رابرت کیوساکی یکی از کتاب‌های بسیار مفید و کاربردی در زمینه موفقیت مالی است که پیشنهاد می‌کنم اگر هنوز این کتاب را مطالعه نکرده‌اید، در اولین فرصت آن را تهیه کنید.

در این کتاب رابرت کیوساکی از روش زندگی افراد پولدار و افراد فقیر صحبت می‌کند. نویسنده در کتاب پدر پولدار؛ پدر بی‌پول تاثیر طرز تفکر بر موفقیت و کسب ثروت را بررسی می‌کند.

کیوساکی اعتقاد دارد آن‌چه باعث می‌شود فردی به موفقیت و ثروت برسد، مجموعه‌ای از تفکرات و روش‌هایی است که او در دوران زندگی‌اش به کار می‌گیرد. به عبارتی ثروتمند «زاده» نمی‌شود؛ بلکه «ساخته» می‌شود.

موفقیت مالی

من این کتاب را سال‌ها پیش مطالعه کردم و در بهار 97 تصمیم گرفتم با توجه به تجربیاتی که طی سال‌ها فعالیت اقتصادی در کشور در حوزه‌های مختلف اعم از مسکن، بورس، بازار سکه، ارز و غیره داشته‌ام، حاشیه‌ای بر این کتاب ارزشمند بنویسم.

از این رو اگر کتاب پدر پولدار؛ پدر بی‌پول را نخوانده‌اید، خواندن این حاشیه می‌تواند به شما پیش‌زمینه بسیار خوبی برای درک بهتر مفاهیم مطرح‌شده در این کتاب ارائه دهد.

اگر هم کتاب پدر پولدار؛ پدر بی‌پول را خوانده باشید، خواندن حاشیه‌ای که بر آن نوشته‌ام به شما کمک می‌کند تا به راهکارهای عملی و کاربردی برای پیاده‌سازی آموزش‌های ارزشمند این کتاب برای رسیدن به ثروت و موفقیت دست پیدا کنید.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنم همین الان روی لینک زیر کلیک کرده و کتاب الکترونیکی «حاشیه‌ای بر کتاب پدر پولدار؛ پدر بی‌پول» را به رایگان دانلود کنید.

[alert type=”success”]دانلود کنید: حاشیه‌ای بر کتاب پدر پولدار؛ پدر بی‌پول[/alert]

/ انتهای مقاله

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید