اصول برنامه ‌ریزی عصبی کلامی (NLP) و موفقیت

برنامه ریزی عصبی کلامی

برنامه ریزی عصبی کلامی به شما کمک می‌کند تا به الگوهای ذهنی و رفتاری خاصی برای رسیدن به اهداف خود دست پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم در باره اصول برنامه ریزی عصبی کلامی و تاثیر آن بر موفقیت صحبت کنیم.

اگر با مفهوم برنامه ریزی عصبی کلامی (nlp) به خوبی آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم، پیش از مطالعه مقاله حاضر، مقاله زیر را مطالعه کنید:

[alert type=”success”]بخوانید: برنامه‌‌ریزی عصبی کلامی و کاربردهای آن[/alert]

 

اصل اول: اهمیت ضمیر ناخودآگاه در موفقیت

ضمير ناخودآگاه به‌عنوان بخشي از وجود انسان، نقشي بسيار مهمی در رسیدن يا نرسيدن انسان به اهداف ايفاء می‌کند. «زیگموند فروید»، ذهن را به کوه یخی تشبیه کرده است که بخش هشیار و خودآگاه آن، قله کوه یخ است که بیرون از آب قرار دارد.

او می‌گوید بخش بزرگی از ذهن یا ضمیر ما، پنهان است. ضمیر آگاه تمام مسائل را تجزیه ‌و تحلیل نمی‌کند و به نکات پنهان آن دسترسی ندارد.

مثلاً اگر به او بگویید «خسته نباشید»، «نباشید» را درک نمی‌کند، بلکه «خسته» را تحلیل می‌کند. احتمالاً این عبارات را از زبان اطرافیان بارها شنیده‌اید: «پام نميومد به آنجا برم!»، «برای امضای اين قرارداد دستم نميومد!» و یا «از اولش يه حسي بهم می‌گفت نميشه» و جملاتي از اين قبيل.

این‌ها همان موافقت يا عدم موافقت ضمير ناخودآگاه انسان است. تکنیک‌های زیادی وجود دارد تا بخش بزرگی از ناخودآگاه‌تان را به کنترل خود درآورید.

اگر بتوانید ضمیر ناخودآگاه را هدایت کنید، احتمال موفقیت شما بسیار بیشتر می‌شود. درحالی‌که اغلب اوقات به‌صورت پیش‌فرض، ضمیر ناخودآگاه (ذهن نیمه هشیار) به منفی‌بافی تمایل دارد تا چیزهای مثبت!

اینکه ضمیر ناخودآگاه این‌گونه است، تقصیر شما نیست. به خیلی چیزها بستگی دارد. مثلاً اینکه والدین ما تمایل دارند ما را در شرایط کاملاً ایمن بزرگ کنند و اجازه هیچ‌گونه ریسکی را به ما ندهند. اما اگر این را تغییر ندهید، تقصیر شماست.

یک‌چیز جالب دیگر در مورد ضمیر ناخودآگاه این است که او دوست دارد شما را از درد و رنج دورنگه دارد؛ بنابراین اجازه نمی‌دهد ریسک جدیدی بکنید یا خود را در دردسر بیندازید.

شاید این از دوست داشتن اوست. منتها این دوست داشتن فایده‌ای برای شما ندارد. پس‌دست به کار شوید و بر او غلبه کنید.

برنامه ریزی عصبی کلامی

اصل دوم: راه‌حل تمامي مسائل در وجود خودتان است

«ميان عاشق و معشوق هيچ حائل نيست؛ تو خود حجاب خودي حافظ از ميان برخيز!» این بیت از حضرت حافظ به‌خوبی بیان می‌کند که انسان چگونه می‌تواند باعث توقف خود شود.

آشنایی با مراحل حل مسئله می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر رشد کسب‌ و کار و زندگی شما داشته باشد. چیزی که برای موفقیت در یک کسب‌ و کار و چیره‌شدن بر مشکلاتش اهمیت اساسی دارد، توانایی شما در فهم مسئله، تعریف صحیح آن، پیداکردن راه‌حل‌ها و انتخاب بهترین راه‌حل از میان راه‌های موجود است.

برنامه ریزی عصبی کلامی

اصل سوم: براي انجام هر كاري به نقشه نياز داريد

داشتن نقشه ذهنی باعث می‌شود ذهن بداند واقعاً چطور اطلاعات را پردازش کند و به یاد بیاورد. از نقشه می‌توان در تمام جنبه‌های زندگی، برای بهبود یادگیری، تفکر دقیق‌تر و افزایش عملکرد انسانی استفاده کرد.

برنامه ریزی عصبی کلامی

اصل چهارم: چیزی به نام شکست وجود ندارد

چيزي به اسم شكست وجود ندارد و هرچه هست تجربه و يادگيري است. از طرفی نقطه‌ مقابل «موفقیت»، «شکست» نیست. بهتر است نقطه مقابل موفقیت را عواملی نظیر بی‌تفاوتی و سهل‌انگاری در نظر گرفت.

زیرا بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی، فرد را در جاده بی‌انگیزگی و بی‌میلی قرار می‌دهد. او در این شرایط بیهوده تلاش می‌کند و اهداف غیرواقعی برای خود در نظر می‌گیرد و به همین دلیل نمی‌تواند به خواسته‌های خود جامه عمل بپوشاند.

عبارت معروفی در کسب ‌و کار است که می‌گوید: «سریع شکست بخورید و به ‌سرعت خود را احیاء کنید.» اصل حاکم بر این فلسفه این است: شکست خوردن پایان کار نیست؛ بلکه شکست یک تجربه و یادگیری است و مهم این است که بتوان خود را در سریع‌ترین زمان ممکن احیا کرد.

برنامه ریزی عصبی کلامی

اصل پنجم: انعطاف‌پذیری در مسیر رسیدن به اهداف

ورزشکارانی که ژیمناستیک کار می‌کنند را دیده‌اید؟ آن‌ها به‌راحتی از وسایل ژیمناستیک بالا می‌روند و به‌راحتی پشتک می‌زنند. کاری که دیگران نمی‌توانند انجام دهند.

انعطاف‌پذیری هم باعث می‌شود، عبور از موانعی که بر سر راه اهداف وجود دارند، سهل و آسان شود. انعطاف‌پذیری یعنی وقتی شرایطی غیرطبیعی پیش می‌آید، بتوانید به سرعت در خودتان تغییر ایجاد کنید.

برنامه ریزی عصبی کلامی

اصل ششم: انسان‌ها نمی‌توانند ارتباط برقرار نکنند

شما با تمامى آنچه در محیط زندگى‌تان قرار دارد، در حال برقرارى ارتباط هستید. به‌بیان‌دیگر؛ همه‌ آنچه در اطراف شماست، در زندگى و سرنوشت شما تأثیر دارد.

مثلاً وقتى به یک ترانه گوش می‌دهید، با تمام ارکان آن در حال برقرارى ارتباط هستید. با شاعر، نوازنده‌ها، خواننده آن و غیره. احساس شاعر، نوازنده و دیگر متصدیان در ترانه‌ای که گوش می‌دهید، جاری است.

شما نمی‌دانید آن‌ها در چه حالتى این فعالیت‌ها را انجام داده‌اند. اما با گوش‌دادن به آن ترانه، ناخواسته با تمام عوامل آن ارتباط برقرار می‌کنید.

بنابراین باید مراقب باشید چه چیزهایی را می‌شنوید، می‌خوانید و می‌بینید. زیرا این تشبیه‌ها درباره نگاه‌کردن به یک عکس یا خواندن یک کتاب هم صدق می‌کند.

برنامه ریزی عصبی کلامی

اصل هفتم: استثناء وجود ندارد

آنچه براي يك نفر امکان‌پذیر است، براي ديگران نيز امکان‌پذیر خواهد بود؛ به‌شرط آنکه محدوديت ذهني و جسمي وجود نداشته باشد (استثناء وجود ندارد).

مطابق با این اصل، اگر شخصي توانسته باشد به درجات بالاي علمي، مالي، هنري، ورزشي و غیره برسد، ديگران نيز می‌توانند به آن جايگاه برسند.

برنامه ریزی عصبی کلامی

انسان منحصربه‌فرد وجود ندارد و اگر خواهان رسيدن به هدف خاصي هستيد يك نفر را كه قبلاً به آن هدف يا اهداف مشابه رسيده است را انتخاب نموده و با مطالعه دقيق شیوه‌ای كه او فعاليت می‌کند، از او الگوبرداری کنید. آن‌وقت شما نيز می‌توانید به همان نتيجه دست پيدا كنيد.

/ انتهای مقاله

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید