بازار آتی سکه چیست؟

بازار آتی سکه

احتمالا تا به حال اسم بازار آتی سکه به گوش شما خورده باشد. اما اگر به درستی نمی‌دانید این بازار چه نوع بازاری است؟ چگونه می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد؟ و چه ویژگی‌هایی دارد؟ این مقاله را تا انتها بخوانید.

داستان بازار معاملات آتی از کجا شروع شده است؟

بازار معاملات آتی به زبان ساده یعنی؛ معامله‌ای را با قیمت توافق شده برای زمان آینده انجام می‌دهیم. تاریخچه شروع این‌گونه معاملات به سال 1848 میلادی در شیکاگو و به تولیدکنندگان گندم برمی‌گردد.

این قرارداد حمایتی بود برای تولیدکنندگان که برای محصول خود مشتری تضمینی دست و پا کنند و تضمینی برای خریداران که محصول را به قیمت مناسب بخرند و از افزایش قیمت آن درآینده سود ببرند. در این قرارداد هر دو طرف به نوعی خود را در مقابل شرایط پیش‌بینی نشده آینده بیمه می‌کنند.

معاملات آتی در جهان طرفداران زیادی دارد. زیرا این بازار منافع خریدار و فروشنده کالا را تامین کرده و همچنین فرصت کسب سود را برای نوسان‌گیران فراهم می‌کند.

معافیت مالیاتی و امکان خرید و فروش نامحدود در هر روز معاملاتی از دیگر دلایل محبوبیت این بازار است. این نوع معامله برای کسانی مثل کشاورزان و تولیدکنندگان موادغذایی که به دنبال ریسک کم هستند، بسیار مناسب است.

مثلاً کشاورز می‌خواهد مطمئن شود که در فصل برداشت، محصول از نوسان قیمت در امان است و کارخانه تولید موادغذایی هم برای بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی نیاز دارد مقدار و قیمت خریدهای آینده خود را بداند.

بازار آتی سکه

[alert type=”success”]بخوانید: چگونه درآمد غیرفعال داشته باشیم؟[/alert]

بازار آتی سکه ایران

از سال 1384 نیز معاملات آتی در ایران رسمیت یافت و از همان زمان بازار آتی سکه نیز به وجود آمد. کالای معامله شده در این بازار، سکه بهار آزادی است. در حال حاضر شما می‌توانید با مبلغی در حدود 2 میلیون تومان وارد این بازار شده و طی قراردادی 10 سکه بهار آزادی (طرح جدید) را پیش‌خرید کنید و در آینده تحویل بگیرید.

مزایای فعالیت در بازار آتی سکه

1) مدیریت ریسک آینده

با انجام به ‌موقع خرید و فروش در قراردادهای آتی ارزش دارایی‌ها در قبال نوسانات قیمتی آینده در بازار حفظ می‌شود.

2) استفاده از اهرم مالی

چون مقدار وجه تضمین پرداختی بسیار کمتر از ارزش قرارداد معامله‌شده است، معامله‌گران می‌توانند بازپرداخت یک سپرده کم از نوسانات قیمتی کل ارزش دارایی معامله‌شده استفاده کنند.

3) امکان ایجاد فروش استقراضی

 در بازار آتی سکه برای آنکه بتوانید نسبت به فروش قرارداد آتی اقدام کنید، لازم نیست که در زمان انجام قرارداد مالک آن کالا باشید. بلکه می‌توانید نسبت به‌پیش فروش کالا اقدام کرده و در صورت نیاز به تحویل کالا، آن را از بازار نقدی تهیه نمایید. این مزیت برخلاف بازارهای سنتی و نقدی باعث کسب سود در بازارهای نزولی می‌شود.

4) سرعت نقد شوندگی

نقدشوندگی یعنی با چه سرعتی می‌توان یک دارایی یا سهام را به قیمت واقعی در بازار فروخت. هرچه میزان معاملات یک سهم در بازار بیشتر باشد و بیشتر خرید و فروش شود، نقدشوندگی آن بیشتر است.

به بیان دیگر اگر بتوان یک دارایی را با سرعت بالا و بی‌دردسر به وجه نقد تبدیل کرد، نقد شوندگی آن دارایی و قابلیت عرضه و فروش آن در بازار بیشتر است. سرعت نقدشوندگی در بازار آتی سکه بالاست.

نکته مهم: به دلیل استفاده از اهرم مالی و نوسانات بیشتر از بازار نقدی، معاملات با ریسک همراه است. بنابراین حتماً باید قبل از انجام معاملات، شناخت کافی نسبت به این بازار پیدا کنید.

بازار آتی سکه

[alert type=”success”]بخوانید: چگونه در بورس موفق شویم؟[/alert]

اصطلاحات رایج در بازار آتی سکه

قیمت کالا: این قیمت‌ها هرروز از ساعت 10 تا 18 در سامانه معاملاتی نمایش داده می‌شود.

مقدارکالا: هرقرارداد منعقدشده دراین بازار شامل 10 عدد سکه بهارآزادی (طرح جدید) است.

دوره قرارداد: از شروع قرارداد تا آخرین روز معاملات (تقریبا 5 روز قبل ازپایان ماه قرارداد) را دوره قرارداد می‌نامند.

دوره تحویل: به دوره زمانی می‌گویند که اگریک معامله‌گر با موقعیت تعهدی باز وارد آن شود ملزم به انجام فرایند تحویل است.

تاریخ تحویل: از اولین روز کاری پس از آخرین روز معاملات تا پایان قرارداد را تاریخ تحویل می‌نامند.

[alert type=”success”]بخوانید: آشنایی با مهم‌ترین اصطلاحات بورس[/alert]

وجه تضمین در بازار آتی سکه

هرکدام از طرفین قرارداد موظف هستند وجهی به نام وجه تضمین را برای انجام معاملات آتی سکه پرداخت نمایند. این وجه تضمین جهت جلوگیری از نقض تعهدات توسط طرفین معامله است. به امتناع از انجام تعهدات اصطلاحاً نکول نیز می‌گویند.

این وجه تضمین در حسابی به نام طرفین قرارداد دریکی از بانک‌های مورد قبول بورس کالا نگهداری می‌شود. دریافت وجه از این حساب مستلزم درخواست انتقال وجه از بورس کالا است. به این حساب «در اختیار بورس کالا» گفته می‌شود.

مقدار این وجه تضمین توسط سازمان بورس کالا مشخص می‌شود و در طول یک دوره معاملاتی ممکن است بارها تغییر کند. در حال حاضر و تا تاریخ نگارش این مقاله، مبلغ این وجه تضمین 7 میلیون و 800 هزار تومان است و با آن می‌توانید تا 10 سکه معامله کنید. الباقی مبلغ را نیز در سررسید تعیین‌شده به قیمت روز پیش‌خرید پرداخت می‌کنید.

[alert type=”success”]شرکت کنید: دوره جامع هوش مالی[/alert]

/ انتهای مقاله

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید