بیت کوین به زبان خیلی ساده!

بیت کوین برای بسیاری از افراد، موضوع خیلی پیچیده‌ای به نظر می‌رسد. به قول انیشتین: «موقعی چیزی را فهمیده‌اید که بتوانید آن را برای مادربزرگتان تعریف کنید!»
احتمالاً هر روز بیشتر از دیروز واژه بیت کوین به گوشتان می‌خورد، اما اگر سروکاری با آن نداشته باشید، نمی‌دانید از چه چیزی حرف زده می‌شود.
در این مقاله به زبان خیلی ساده در مورد بیت کوین صحبت می‌کنیم تا لااقل اگر جایی نشسته بودید که حرف از بیت کوین شد، گیج نزنید!

 

تبادل حضوری با تبادل دیجیتال چه فرقی دارد؟

تصور کنید روی یک نیمکت در پارک نشسته‌اید. من کنار شما می‌نشینم و یک آواز برایتان می‌خوانم. هیچکس غیر از من و شما آنجا نیست. شما آواز مرا کاملاً گوش می‌کنید و نیاز به هیچکس نیست تا آن را تأیید کند.
حالا همین را در دنیای دیجیتال تصور کنید. یک ترانه خوانده‌ام و آن را برای شما می‌فرستم. شما از کجا مطمئن هستید که این ترانه همان یک نسخه است؟ از کجا میدانید آن را به تعداد زیاد کپی نکرده‌ام و برای چندین نفر دیگر هم نفرستاده‌ام؟ اصلاً از کجا میدانید آن را برای دانلود روی اینترنت نگذاشته‌ام و چند میلیون نفر هم آن را دانلود نکرده باشند؟

تبادل دیجیتالی و اینترنتی پیچیدگی‌های زیادی دارد. ارسال یک ترانه دیجیتالی، شباهتی به خواندن یک آهنگ زنده ندارد!

فرض کنید یک دفتر وجود دارد که تمام ارسال‌های این ترانه را در آن ثبت می‌کنیم. این دفتر در اختیار یک شخص سوم است. از کجا معلوم که او به دلخواه خودش به آن دفتر چیزی اضافه نکند؟ از کجا معلوم که حساب و کتاب دفتر را جابه جا و در آن تقلب نکند؟

شفافیت، شاه کلید جلوگیری از تقلب

در نظام بانکی معمول، همانطور که میدانیم تقلب زیاد است. افراد فاسد ممکن است حساب‌ها را دستکاری و به نفع خودشان بهره برداری کنند. اما چه راهی برای اینکه امکان تقلب در جابه جایی پول نداشته باشد وجود دارد؟ یک راه مهم «شفافیت» است. اگر از همان دفتر، همه یک نسخه داشته باشند و همزمان در همه دفترها ثبت شود، به نظر می‌رسد امکان تقلب غیرممکن یا دستکم بسیار سخت می‌شود. اینطور نیست؟

بیایید پول را به جای ترانه، جایگزین کنیم. در نظام معمول پولی، چون مردم عادی نمی‌توانند فعالیت بانک‌ها را نظاره کنند، امکان تقلب و فساد در آن وجود دارد. اما اگر تمام بانک‌ها را یک ساختمان شیشه‌ای در نظر بگیریم، هر اتفاقی در آن می افتد، به اطلاع همه می‌رسد.
وقتی دفتر کلی وجود داشته باشد که یک نسخه آن در اختیار همه باشد و هر ثبت در این دفتر، در همه دفاتر به صورت همزمان ثبت شود، دیگر کسی نمی‌تواند چیزی را که ندارد، خرید و فروش کند. چون قبلاً فهرستی از دارایی‌هایش هم در آن ثبت شده است.

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک پول مجازی است که توسط فردی گمنام با اسم مستعار ساکوشی ناکاموتو اختراع شد و از سیستم رمز نویسی خاصی استفاده می‌کند که باعث می‌شود بدون نیاز به نهاد مرکزی (مانند بانک مرکزی) و کاملاً مستقل فعالیت کند.

یک اتاق شیشه‌ای بزرگ را در نظر بگیرید. داخل اتاق صندوق‌های کوچک شیشه‌ای وجود دارد که می‌توان داخل آن‌ها را دید. این صندوق‌های شیشه‌ای، حساب بیت کوین افراد مختلف است. هر صندوق یک عدد منحصر به فرد دارد که بتوان با استفاده از آن به هر کس که مایل باشید آدرس صندوق خاصی را در اتاق بدهید. هر صندوق علاوه بر این عدد منحصر به فرد، یک قفل و یک شکاف برای واریز پول به آن دارد (می‌توان از شکاف به داخل صندوق پول ریخت ولی نمی‌توان بدون داشتن کلید از صندوق پول برداشت کرد).

از آنجایی که صندوق‌ها شیشه‌ای هستند می‌توان موجودی داخل هر صندوقی را دید. فرض کنید که یک نفر می‌خواهد مبلغی را از یک صندوق به صندوق دیگری واریز کند. ابتدا باید وارد اتاق شود و با کلیدی که دارد صندق خودش را باز کند، مبلغ را بر دارد و به صندوق دیگر بریزد. از آنجایی که ابتدا گفتیم کل اتاق شیشه‌ای است پس همه افراد می‌توانند شاهد این ماجرا باشند. به همین خاطر است که تمام تراکنش‌های مالی بیت کوین قابل رویت هستند. این مسئله باعث شده که هیچ گونه کلاه برداری در واریز و یا انتقال وجه نتواند شکل بگیرد.

در سیستم بیت کوین مبلغ هر حساب یا همان صندوق و همچنین هر تراکنش که انجام می‌شود برای همه قابل رویت است. تنها نکته‌ای که پنهان است آن است که هر صندوق مربوط به چه کسی است. چون بر خلاف سیستم بانکداری متداول که حساب‌ها به نام اشخاص ثبت می‌شوند در اینجا فقط کسی که کد مربوط به برداشت از صندوق را دارد صاحب حساب است. این نکته باعث می‌شود که برخی از بیت کوین برای انجام تراکنش‌های غیر قانونی استفاده کنند.

 

[alert type=”info”]بخوانید: هوش مالی چیست و چرا اهمیت دارد؟[/alert]

 

چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند؟

هیچ کس!
همانطور که گفتیم، یکی از دلایلی که باعث شد این پول به سرعت رایج شود، این بود که هیچ نهادی مثل بانک مرکزی، کنترلی روی آن ندارد. این خود افراد هستند که می‌توانند آن را کنترل و جابه جا کنند. همه از هر نوع جابه جایی خبر دار می‌شوند وامکان اعمال غیرقانونی به حداقل ممکن می‌رسد.

 

بیت کوین چه مزایایی دارد؟

احتمالاً تا الان کمی در مورد بیت کوین اطلاعات پیدا کرده‌اید و به زبان ساده دریافته‌اید که بیت کوین چیست و چرا به وجود آمده است. اما بد نیست مزایای آن را در یک لیست واحد بخوانید:

 

۱- در بیت کوین طرف سومی وجود ندارد!

در سراسر جهان و به خصوص ایران، اعتماد بین دولت‌ها و مردم چندان زیاد نیست. در فضای غیرمجازی، برای انجام یک خرید ساده یا معامله کوچک هم نیاز به طرف سوم وجود دارد. حتی وقتی پولتان را در بانک می‌گذارید، این بانک‌ها همه تحت نظارت بانک مرکزی هستند. اگر طرف سوم در تمام این خریدها، از اعتماد شما سواستفاده کند نمی‌توانید جلوی او را بگیرید.
اما وقتی نهاد یا طرف سوم حذف شود، دیگر واسطه‌ای وجود ندارد و این اعتماد دوطرفه و شفافیت است که حکمرانی می‌کند.

بیت کوین با ساختاری که بر اساس آن طراحی شده است نیاز به شخص ثالث را از بین برده و شما می‌توانید با نگهداری بیت کوین خود در انواع کیف پول بیت کوین (آنلاین و آفلاین) هر زمان که نیازمند انجام تراکنش مالی بودید این تراکنش را انجام دهید، رسید تراکنش خود را در اختیار طرف معامله خود قرار دهید و او نیز با مشاهده این رسید به صورت آنلاین از خروج پول از حساب شما و واریز آن به کیف پول بیت کوین خودش اطمینان پیدا کند.

 

۲- عرضه بیت کوین محدود است

تعداد کل بیت کوین‌های قابل استخراج 21 میلیون عدد استو بیشتر هم نمی‌شود. در حقیقت فرمولی که او برای استخراج بیت کوین طراحی کرده، تنها ۲۱ میلیون عدد جواب صحیح دارد و امکان اینکه کسی ببتواند خرابکاری کند و با تقلب جواب صحیح را به دست آورد وجود ندارد.
البته همین محدودیت بود که باعث افزایش قیمت بیت کوین شد و ارزش آن را زیاد کرد. می‌توانیم بگوییم بیت کوین چیزی مثل طلاست در دنیای دیجیتال. هم منابع محدودی دارد و هم برای به دست آوردنش تلاش و هزینه زیادی لازم است.

۳- امکان جعل بیت کوین بسیار پایین است

ساختارهای زنجیزه بلوک (که بیت کوین یکی از مصادیق آن است)، مثل یک دفتر کل می‌مانند. منتها این دفتر کل را همه دارند و همه می‌بینند. در عین شفافیت، حریم خصوصی افراد عضو در آن حفظ می‌شود و تا زمانی که فردی یا شرکتی خودش آدرس دریافت و ارسال بیت کوین خود را اعلام نکند، کسی نمی‌تواند هویت فرد دارای آن آدرس و بیت کوین‌های درون آن را مشخص کند.

نکته مهم درباره دفتر کل این است که مکان ذخیره سازی این داده‌ها به صورت توزیع شده بوده و بر روی تمامی سیستم‌هایی که در حال استخراج بیت کوین هستند ذخیره می‌شود و فقط وقتی یکی از عمل‌های اصلی (استخراج و تراکنش) انجام شود لازم است تا داده‌ها در تمامی شبکه آپدیت شود و به نوعی هر تراکنش نیازمند دریافت حداقل 3 تأیید از سوی شبکه است.
با کمک دفتر کل و محدودیت تعداد بیت کوین امکان جعل و ورود خرابکارانه برای اضافه کردن کوین جدید در شبکه وجود ندارد.

 

بیت کوین چه جاهایی کابرد دارد؟

همه جا!
اکنون با گسترش استفاده از بیت کوین، کاربردهای آن هم افزایش یافته است.
شایع‌ترین استفاده بیت کوین در فضای اینترنت برای خرید و فروش کالا و خدمات و خرید و فروش خود بیت کوین (مثل طلا) است. هرچند که روز به روز به تعداد مکان‌های فیزیکی مختلف که بیت کوین را به عنوان وجه پرداخت قبول می‌کنند افزوده می‌شود. از مغازه‌ها و رستوران‌های مختلف گرفته تا دانشگاه‌ها. مثلاً اخیراً یکی از دانشگاه‌های قبرس، به جای وجه نقد، بیت کوین هم می‌پذیرد.
یکی از نقاط ضعف بیت کوین این است که به دلیل سختی و پیچیدگی ردگیری از دارندگان آن، می‌تواند در جرایمی مثل پولشویی و خرید و فروش مواد مخدر یا قاچاق هم به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

 

بیت کوین چه قدر می‌ارزد؟

بیت کوین در اوایل پدیداری‌اش، تنها ۱ سنت (یک هزارم دلار) ارزش داشت. اما در مقطعی به رقم نجومی بیست هزار دلار رسید. اکنون (دی ماه ۱۳۹۷) در حدود ۳۲۰۰ دلار ارزش هر عدد بیت کوین است.
این رقم مثل تمام ارزهای دیگر دستخوش تغییر خواهد شد.

 

[alert type=”info”]بخوانید: چگونه در بورس موفق شویم؟[/alert]

 

بیت کوین چگونه به دست می‌آید؟

رایج‌ترین روش برای به دست آوردن بیت کوین، استخراج است. استخراج کننده یا ماینرها، با کامپیوترها و سخت افزارهای قدرتمند، فرایند استخراج (ماینینگ) را انجام می‌دهند.
اما روش‌های دیگری هم برای به دست آوردن آن وجود دارد؛ مثلاً:
• می‌توانید بیت کوین را از صرافی‌ها یا افراد عادی که بیت کوین در اختیار دارند بخرید و مثل طلا خرید و فروش کنید.
• برخی از وب سایت‌های بخت آزمایی، به کاربرانشان بیت کوین می‌دهند.
• می‌توانید با پذیرفتن بیت‌کوین به عنوان وجه پرداختی در برابر کالا یا خدمات، بیت‌کوین به دست آورید.

 

بیت کوین به کدام سمت می‌رود؟

پیش بینی آینده بیت کوین سخت است. هم می‌توانیم با توجه به بی نام و نشان بودن و امنیت نسبتاً پایین سیستم‌های دیجیتالی، پیش بینی کنیم که ممکن است یک شبه ارزش خودش را از دست بدهد و هم با توجه به رشد سرسام آور آن و مزایایی که برایش ذکر کردیم، پیش بینی کنیم که به روند رو به رشدش ادامه خواهد داد و حتی جای پول‌های معمول را خواهد گرفت.
به هرحال بهترین کار این است که همواره از روندها و اتفاقاتی که می افتد مطلع باشیم تا بهتر بتوانیم آینده آن را پیش بینی کنیم. افرادی با هوش مالی بالا، همواره تلاش می‌کنند تا با افزایش اطلاعاتشان، از بروز اتفاقات پیش بینی نشده جلوگیری کنند.

 

اگر میخواهید با بیت کوین بیشتر آشنا شوید، این ویدئوی حدود ۴ دقیقه‌ای را ببینید.

 

نکته:

برای تهیه این مقاله از این وب سایت‌ها یاری گرفته شد.

www.virgool.io

www.eghtesadbartar.com

www.zarnegar.com

www.bbcpersian.com

 

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

One Response

  1. سلام و عرض ادب خسته نباشید خداوکیلی دمتون گرم مطالب کاملا مفید بود و من خداایش خیلی بدردم خورد انشالله که همیشه همینطور جامع و مفید مثمرثمر برای افراد درگیر مثل من باشید

دیدگاهتان را بنویسید