حاشیه‌ای بر کتاب اثر مرکب

اثر مرکب

کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی یکی از بهترین کتاب‌ها در حوزه موفقیت است. این کتاب به اصلی حیاتی برای پیشرفت و یا حتی پس‌رفت انسان‌های می‌پردازد. من کتاب اثر مرکب را بارها مطالعه کرده‌ام و به این نتیجه رسیدم که اثر مرکب در زندگی همه ما وجود دارد. فقط باید بتوانیم افسار آن را به دست بگیریم و آن را به سمتی ببریم که به پیشرفت و موفقیت ما منتهی شود.

اثر مرکب چه می‌گوید؟

حتما ضرب‌المثل قدیمی «رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود» را شنیده‌اید. عبارتی کوتاه که به خوبی اثر مرکب را توضیح می‌دهد. اگر بخواهیم ساده بیان کنیم، معنی اثر مرکب هم تقریباً همین آهستگی و پیوستگی است.

«اثر مرکب» اولین‌بار توسط دارن هاردی سخنران سرشناس انگیزشی و موسس مجله محبوب موفقیت عنوان شد. این کتاب ساده تحسین تمامی نویسندگان حوزه موفقیت شخصی و کسب وکار و مردم عادی را به دنبال داشت.

اثر مرکب

دارن هاردی، توانست با تکمیل اصولی که از پدرش به صورت غیرمستقیم فراگرفته بود، در 18 سالگی سالیانه 180 هزار دلار درآمد داشته باشد و در 24 سالگی به درآمد میلیون دلاری برسد. در یک کلام می‌توانیم بگوئیم:

اثر مرکب به دست آوردن پاداش‌های بزرگ از طریق مجموعه‌ای از انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه است!

اثر مرکب چگونه عمل می‌کند؟

طبق یک قانون نانوشته: موفقیت تصادفی نیست! به جز موارد استثنائی، موفقیت در زندگی با برداشتن گام‌های کوچک در طول مدت زمانی زیاد اتفاق می‌افتد. حاصل این گام‌های کوچک همان اتفاق بزرگی است که اثر مرکب نامیده می‌شود.

حتماً داستان خرگوش و لاک‌پشت و مسابقه‌ای که با هم می‌دهند را شنیده‌اید. خرگوش به گمان اینکه بسیار سریع‌تر از لاک‌پشت است، مشغول استراحت می‌شود. اما لاک‌پشت به صورت پیوسته و با سرعت کم مسافت مسابقه را طی می‌کند و در انتها برنده می‌شود. مجموع حرکات لاک‌پشت، یک اثر مرکب به وجود آورد و باعث موفقیت او شد.

اثر مرکب

دارن هاردی چنین می‌گوید: «من باهوش‌ترین انسان نیستم. اما اگر فرصت کافی داشته باشم، در هر رقابتی، هر رقیبی را از میدان به در خواهم کرد. من اصول این‌کار را بلدم. می‌دانم گام‌های کوچک اما قدرتمند که باید روزانه آنها را بردارم، کدامند.»

در زندگی یک لاک‌پشت با پشتکار باشید، نه یک خرگوش پرمدعا و تنبل!

برای اینکه اثر مرکب به خوبی در ذهن شما جا بیفتد، بیایید یک آزمایش ساختگی اما باورپذیر را را باهم مرور کنیم. سه نفر را در نظر بگیرید که تقریباً از هر لحاظ مشابه هم هستند. همگی یک درآمد نسبتا خوب دارند و به تازگی ازدواج کرده‌اند.

 • نفر اول تصمیم می‌گیرد هر روز را به بیهودگی مطلق بگذارند. چیپس و پفک بخورد و فیلم تماشا کند.
 • نفر دوم به همین شکل کنونی به زندگی ادامه دهد.
 • نفر سوم هر روز نیمی از یک کتاب مرتبط با شغلش را بخواند و در مورد شغل خود آموزش ببیند.

ممکن است در یک ماه یا دو ماه اول اتفاق خاصی رخ ندهد. اما پس از چند ماه تغییرات، خود را نشان می‌دهند. مثلا پس از 8 ماه، نفر اول چاق شده؛ نفر دوم بدون تغییر باقی مانده و نفر سوم موقعیت بهتری در شغل خود به‌دست آورده‌ است.

پس از دو سال فرد اول با بی‌پولی مطلق مواجه شده و احتمالا همسرش او را ترک کرده‌است. فرد دوم همچنان به روال عادی ادامه می‌دهد و نفر سوم احتمالا به بهترین سمت شغلی رسیده و یا شغل خوب دیگری برای خودش ساخته است.

علت اینکه تصمیمات کوچک بعد از مدت زمان طولانی، اتفاقات بزرگ و تاثیرگذاری را رقم می‌زند چیست؟ تیتر مطلب را دوباره بخوانید: اثر مرکب!

اثر مرکب

با یک مثال، اثر مرکب را بهتر بشناسید!

تصور کنید همین امروز دو پیشنهاد به شما می‌شود:

1) دریافت 3 میلیارد تومان در طول یک روز؛

2) دریافت هزار تومان در یک روز و هر روز دو برابر مقدار روز قبلی به مدت 30 روز؛

عموم مردم ترجیح می‌دهند گزینه اول را انتخاب کنند. اما مطابق با نظریه اثر مرکب، شما باید گزینه دوم را انتخاب کنید. چون پس از یک ماه چنان عدد بزرگی خواهد شد که مطمئناً نمی‌توانید از خیرش بگذرید. اگر باور ندارید، ماشین حساب را بردارید و حساب کنید!

آیا تبلیغات فراوان برای موفقیت زودهنگام از نظر علمی صحیح است؟

مطمئناً از این دست جملات در تبلیغات مختلف زیاد شنیده‌اید:

 • موفقیت بی نهایت در 20 روز!
 • لاغری تضمینی در 10 روز!
 • بدون تلاش ثروتمند شوید!
 • یادگیری زبان آلمانی در خواب!
 • تنها با 40 ثانیه تمرکز به خواسته های خود برسید!

واقعیت این است که این جمله‌ها هیچ پایه و اساس علمی ندارند و هرگز کسی به این‌گونه موفقیت‌ها، آن هم در این مدت زمان کم، نرسیده است.

با چند لحظه تفکر، خنده‌دار به نظر می‌رسد که در عرض یک هفته بتوان 20 کیلو از وزن را کم کرد و یا با 10 دقیقه مدیتیشن به درآمد میلیاردی رسید؛ مگر با جادو و معجزه!

طبیعی است که همه دوست دارند در مدت زمان کم و بدون زحمت موفق بشوند. اما لطفاً خودتان را گول نزنید. این امر امکان-پذیر نیست. حتی کسانی که گمان می‌کنید خیلی زود موفق شده‌اند، سال‌ها امپراطوری خود را آماده کرده‌اند و دست از آرمان و اهداف خود نکشیده‌اند.

اثر مرکب

چگونه از اثر مرکب در زندگی استفاده کنیم؟

برای اینکه بدانید چگونه از اثر مرکب استفاده کنید باید در 5 بخش از زندگی که در زیر می‌خوانید، تغییراتی ایجاد کنید تا به بازده مورد نظر برسید!

1) انتخاب‌ها

ما در برابر بسیاری از پدیده‌های خود و اطرافمان در زندگی هیچ حق انتخابی نداشته‌ایم و همه عریان به دنیا آمده‌ایم و هیچ چیزی بلد نبوده‌ایم. شکل صورت، خانواده و یا جایی که در آن زاده شده‌ایم را ما تعیین نکرده‌ایم!

اما از آن به بعد چه؟ نوع زندگی هرکدام از ما، حاصل مجموع انتخاب‌های ما خواهد بود. پس قدم اول را بگذارید برای انتخاب‌ها! یک انتخاب، چه خوب چه بد، بهتر از انتخاب نکردن است! همیشه به یاد داشته باشید: یا شما انتخاب می‌کنید، یا زندگی برای شما انتخاب خواهد کرد.

2) عادت‌ها

هرکدام از ما عاداتی داریم. در واقع ما مخلوق عادت‌های‌مان هستیم. چه خوب و چه بد عادات جزو الزامات زندگی است و نباید آنها را انکار کنیم.

بیایید فرض کنیم که اگر هر بار در هنگام لباس پوشیدن محبور بودیم به تک‌تک حرکاتی که باید انجام بدهیم فکر کنیم، چه مقدار وقت و انرژی ما تلف می‌شد؟ در مورد مسواک زدن، غذا خوردن و بسیاری از کارهای دیگر…!

عادت‌ها به ما کمک می‌کنند کارهایی را بدون فکر کردن انجام دهیم، مثل رانندگی. اما چطور عادات خوب بیشتری خلق کنیم و عادات بدمان را حذف کنیم؟ با استفاده از یک راه‌حل سه بخشی:

 • یادآور: چیزی که باعث شروع عادت می‌شود؛
 • روال: خود عادت؛
 • پاداش: سودی که از آن عادت نصیب ما می‌شود؛

3) تکانش

حتماً قانون اول نیوتن را یادتان هست؛ اجسام ساکن می‌خواهند سکون خود را حفظ کنند و اجسام متحرک تمایل دارند به حرکت ادامه دهند تا زمانی که نیرویی باعث تکانش آنها شود.

تکانش نیرویی فوق‌العاده بزرگ اما ناملموس است. با وجود ملموس نبودن، زمانی که ایجاد شود، قطار زندگی‌تان را روی ریل می-اندازد و شما را رو به جلو هل می‌دهد. اما چگونه این نیرو را ایجاد کنیم؟

 • انتخاب‌های جدیدی بر پایه هدف‌ها و ارزش‌هایتان داشته باشید.
 • با انتخاب‌های صحیح، رفتارهایی جدید و مثبت در محل کار ایجاد کنید.
 • عادت‌های بد را کنار بگذارید و عادات خوب خلق کنید.
 • برنامه‌ای انعطاف‌پذیر و روزانه داشته باشید و به مدت طولانی به آن عمل کنید.

ایجاد تکانش و قدم‌های به ظاهر ساده، صبر، پشتکار و استقامت می‌خواهند. دارن هاردی در کتاب اثر مرکب توصیه می‌کند: «لازم نیست در ابعاد وسیع شروع کنید. تغییرات کوچک اما پیوسته‌ای را شروع کنید. مثل بیدارشدن زودتر از خواب! به همین سادگی در بلندمدت، شاهد تغییرات بزرگی در زندگی خواهید بود.»

4) تاثیرات

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می‌گوید زندگی ما از سه نقطه بسیار تاثیر می‌گیرد و باید حواس‌مان به این سه نقطه حسابی جمع باشد:

نقطه اول: ورودی‌ها

اینکه از کودکی به ما گفته می‌شود از تمام اخبار و اطلاعات روزمره باید باخبر باشیم، یک اشتباه بزرگ است. بیایید برای مدتی مثلا دو ماهه، به اخبار تلویزیون (به خصوص اخبار ناگوار) و دنیای اطرافمان گوش نکنیم. چه اتفاقی می‌افتد؟ مطمئن باشید هیچ چیز را از دست نمی‌دهید. بهتر است از چیزی که شما روی آن تاثیر نمی‌گذارید یا دانستن آنها برای زندگی بی‌فایده است، پرهیز کنید.

نقطه دوم: ارتباطات

شما برآیند 5 نفر از افرادی هستید که روزانه با آنها بیشتر در ارتباطید. پس آگاه باشید با چه کسی و با چه هدفی با آنها معاشرت می‌کنید. شما نمی‌توانید با افراد منفی رفت و آمد کنید و انتظار داشته باشید از آنها حس خوبی بگیرید!

بهتر است افرادی که با آنها در ارتباط هستید را اولویت‌بندی کنید. یک مثلث درست کنید و افراد را در یکی از رئوس آن قرار دهید: قطع ارتباط، ارتباط محدود و ارتباط زیاد!

اثر مرکب

نقطه سوم: محیط

شاید توجه زیادی به محیط اطرافتان نمی‌کنید. اما جزئیات محیط، می‌تواند در بلند مدت روی زندگی، شخصیت و خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. تمیزی و مرتب بودن میزکارتان، انجام‌دادن کارهای نیمه‌کاره و یا درست‌کردن یک دفترچه برای رهایی از سردرگمی می‌تواند از جمله این کارها باشد.

بعضی اوقات دیدگاه و چشم اندازتان درمورد کسب و کارتان بزرگ‌تر از محیط شماست. صرفا محیط به معنی شهر یا کشور نیست، بلکه تمیزی و مرتب‌بودن دفتر کار یا انجام‌دادن کارهای نیمه کاره‌تان که هر روز جلوی چشم شماست، می‌تواند تاثیر بسزایی در موفقیت شما داشته باشد.

5) شتاب‌بخشی

وقتی در مسیر رسیدن به اهداف، به سنگی بزرگ برخورد می‌کنیم، ذهن اغلب ما تلاش می‌کند تا به ما ثابت کند که این سنگ را نمی‌توان از سر راه برداشت!

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ ضمیر ناخودآگاه ما، که با عادت‌ها و انتخاب‌های قبلی نهادینه شده است، در برابر دریافت عادات و انتخاب‌های جدید مقاومت می‌کند.

در این شرایط علیرغم دلایل زیادی که به شما هجوم می‌آورد تا از ادامه دادن مسیر منصرف شوید، باید ادامه دهید و سعی کنید و به علائمی که دریافت می‌کنید توجه زیادی نکنید. تغییر سخت است! اما کسانی که می‌توانند خود و عادات ناکارآمدشان را تغییر دهند، اثر مرکب آن را در زندگی خواهند دید!

/ انتهای مقاله

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید