نحوه ورود به بازار آتی سکه

بازار آتی سکه

در بازار آتی سکه می‌توانید تعدادی سکه پیش‌خرید کنید و در موعد سررسید آن‌ها را به قیمت روز تحویل بگیرید. به‌این‌ترتیب از مابه‌التفاوت این قیمت‌ها سود می‌کنید.

در اینجا می‌خواهیم موضوع را کمی بازتر کنیم و اصطلاحات بازار آتی سکه را بیان کنیم و با زبان ساده، ببینیم این بازار چه پیچ‌وخم‌هایی دارد و اگر شما قصد ورود به آن را داشته باشید، باید دقیقاً چه روندی را طی کنید.

وجه تضمین در بازار آتی سکه چقدر است و بابت چیست؟

وجه تضمین یعنی وجهی که به ‌قصد جلوگیری از نقض تعهدات پرداخت می‌کنید و به بیان ساده‌تر همان مبلغ پیش‌خرید سکه‌هاست. اکنون مبلغ این وجه تضمین ۸ میلیون تومان است که به نام طرفین قرارداد در یکی از بانک‌های مورد قبول مانند بانک سامان نگهداری می­شود.

البته این مبلغ ممکن است هرچند وقت یک‌بار دچار تغییر شود. همان‌طور که ابتدای سال ۹۷ تنها ۲ میلیون تومان بود و اواسط تابستان ۹۷ به ۸ میلیون تومان رسید. با این مبلغ می‌توانید تعداد ۱۰ سکه را پیش‌خرید کنید.

سررسید تحویل سکه‌ها، ماه‌های زوج سال است. مثلاً شما می‌توانید همین امروز ۱۰ سکه برای سررسید دی‌ماه خرید کنید. شما به قیمت امروز سکه‌ها را پیش‌خرید می‌کنید و وقتی مابقی مبلغ را خواستید تسویه کنید (همان دی‌ماه)، به قیمت همین امروز پرداخت می‌کنید. به ‌این‌ترتیب شما از مابه‌التفاوت قیمت‌ها (تورم) سود می‌کنید.

بازار آتی سکه

سفته‌بازها در بازار آتی سکه چه کسانی هستند؟

بسیاری از افرادی که در این بازار هستند، مراحلی که ذکر شد را طی نمی‌کنند. آن‌ها نه می‌خواهند سکه تحویل بگیرند و نه می‌خواهند تحویل بدهند. کار آن‌ها واسطه‌گری است.

آن‌ها روزانه یا هفتگی سکه‌ها را خرید و فروش یا به ‌اصطلاح دست‌ به ‌دست می‌کنند؛ کار را سریع‌تر پیش می‌برند و از این طریق حق واسطه‌گری دریافت می‌کنند.

بازار آتی سکه

در بازار آتی سکه چه اتفاقی برای پول شما می‌افتد؟

میزان سود در بازار آتی سکه هیچ سقفی ندارد؛ اما برای زیان این‌طور نیست. فرض کنید شما ۸ میلیون تومان در بازار آتی سکه سرمایه‌گذاری کرده‌اید. بازار به شما اجازه نمی‌دهد که بیشتر از ۳۰ درصد از مبلغ پول شما (در اینجا دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) ضرر کنید.

مثلاً اگر سکه را به قیمت امروز (سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) خریده‌اید و روز آینده قیمت سکه به سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد، شما برای ۱۰ سکه، سه میلیون تومان ضرر کرده‌اید.

در اینجا شما از خط قرمز زیان خود رد شده‌اید؛ بنابراین یا باید وجه تضمین خود را تا حدی که مجدداً به کمتر از سی درصد زیان برسد پرداخت کنید و یا معاملات شما توسط بورس متوقف می‌شود.

وجه تضمین برای همین است که در این مواقع هر دو طرف از عمل به تعهدات خود اطمینان حاصل کنند. هم شما و هم طرف مقابل، برای زیان کردن سقف معینی دارید.

بازار آتی سکه

قیمت تسویه روزانه در بازار آتی سکه چیست؟

فرض کنید شما امروز ۱۰ سکه با نرخ ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پیش‌خرید کرده‌اید. فردا قیمت سکه به ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان می‌رسد. در این صورت شما برای ۱۰ سکه ۵۰۰ هزار تومان سود کرده‌اید و این مبلغ به‌حساب شما واریز می‌شود.

اگر فردا مجدداً قیمت به سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان برسد، دوباره مبلغ یک ‌میلیون تومان به‌حساب شما منظور می‌شود. حالا فرض کنید در روز سوم به ‌یک‌باره قیمت سکه سقوط می‌کند و به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد؛ بنابراین یک و نیم میلیون از حساب شما برداشت و به‌ حساب بورس واریز می‌شود.

حالا برای روزهای چهارم، پنجم و ششم فرض کنید هر روز قیمت سکه ۱۰۰ هزار تومان کاهش می‌یابد. شما در پایان روز ششم ۳ میلیون تومان زیان کرده‌اید و این بیشتر از خط قرمز ۳۰ درصدی است که برای شما تعیین‌شده است.

در این صورت یا باید ۶۰۰ هزار تومان برای رسیدن دوباره به خط قرمز (دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان) پرداخت کنید یا معاملات شما متوقف می‌شود.

حال برای اینکه‌که خیال شما بابت عدم توقف معاملات راحت باشد می‌توانید به‌جای واریز ۸ میلیون تومان، مبلغی به‌ عنوان مازاد واریز کنید که دیگر نگران متوقف شدن معاملاتتان نشوید.

آیا سرمایه‌گذاری در بازار آتی سکه وقت‌گیر است؟

نه‌تنها بازار آتی سکه، بلکه بازارهای دیگر مثل بورس، سکه، طلا، ارز و غیره، نیازمند بررسی و تحقیق است. شما نمی‌توانید با پولتان سکه آتی بخرید و سپس تا زمان سررسید، آن را رها کنید.

در واقع درست است که سکه را می‌خرید و منتظر می‌مانید تا قیمت آن افزایش یابد، اما اگر دقیق و حساب‌شده معامله نکنید، ممکن است دچار زیان شوید.

اگر واقعاً نمی‌توانید روی این موضوع وقت بگذارید، بهتر است به گزینه‌های دیگر مثل سپرده‌گذاری در بانک و یا خرید سهام در بورس اوراق بهادار بیندیشید.

اما اگر اصرار و علاقه دارید تا در بازار آتی سکه سرمایه‌گذاری کنید و در عین‌حال از کمبود وقت رنج می‌برید، می‌توانید این کار را به مشاوران مورد اعتماد و معتبر بسپارید و به‌صورت دوره‌ای از آن‌ها گزارش وضعیت دریافت کنید.

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

One Response

دیدگاهتان را بنویسید