گزارش سمینار «سرمایه‌گذاری در وقت اضافه»

سمینار «سرمایه‌گذاری در وقت اضافه»، چهارشنبه پنجم دی ماه ۱۳۹۷ در هتل طوبی تهران برگزار شد.
در این سمینار، عبدالحکیم بائی، معامله‌گر و تحلیلگر بازارهای مالی، در مورد اصول سرمایه‌گذاری و مقدمات آن صحبت کرد و روش‌های کاربردی برای شرایط کنونی اقتصادی کشورمان ارائه داد.
همان‌طور که می‌دانید، اغلب مردم در نوعی نگرانی از اقتصاد و آینده پول‌ها و دارایی‌هایشان به سر می‌برند، اما در این سمینار آقای بائی عینک امیدواری را به چشمان آن‌ها زد و به آن‌ها قول داد اگر آموزش صحیح ببینند و هوش مالی خود را ارتقا دهند، نه تنها به سلامت از این مرحله عبور خواهند کرد، بلکه با ادامه این مسیر، به قله‌های موفقیت و ثروت خواهند رسید.

آماده‌سازی محل برگزاری سمینار توسط تیم «فکر طلائی»

از ساعاتی قبل از آغاز برنامه، تیم اجرایی مجموعه فکر طلائی، مشغول آماده‌سازی سالن، چیدمان وسایل و بسته‌بندی پکیج‌های اهدایی به شرکت‌کنندگان «سرمایه‌گذاری در وقت اضافه» است.

محتوای سمینار «سرمایه‌گذاری در وقت اضافه» چه بود؟

سمینار رأس ساعت مقرر (۵ بعدازظهر) آغاز شد.
محتوایی که آقای بائی برای حضار آماده کرده است، نه‌تنها شامل اصول سرمایه‌گذاری و مقدمات آن می‌شود، بلکه شامل روش‌های کاربردی برای شرایط اقتصادی حال حاضر است.
استاد بائی به این نکته واقف است که مباحث تئوری و فرمولی برای مردم کافی نیست، بلکه آن‌ها می‌خواهند با عدد و رقم ببینند در سطح جامعه چه خبر است و چه راهی را انتخاب کنند تا هم ارزش پول‌هایشان حفظ شود و هم در بلندمدت به استقلال مالی برسند.

معماهای اقتصادی!

آقای بائی در بخش نخست سخنرانی خود، چند معمای جالب و چالش‌برانگیز به حضار گفت و از آن‌ها خواست به آن‌ها پاسخ دهد. هدف او از این کار به چالش کشیدن ذهن مخاطبین و آماده کردن آن‌ها برای ادامه مباحث و آموزش‌ها بود. او می‌خواست به مخاطبین نشان دهد که ما معمولاً پیام پشت یک معما یا مسئله را نمیبینیم و فقط پیام بیرونی آن را نگاه میکنیم. یک اتفاق اقتصادی هم ممکن است حاوی پیام‌های مخفی باشد. بنابراین باید مراقب باشیم تا در دام خطاها و سوگیری‌های شناختی اشتباه، گرفتار نشویم.
به این معما دقت کنید:

نظر شما چیست؟ می‌توانید پاسخ صحیح را پیدا کنید؟

پول حلال مشکلات است یا….؟

در بخش بعدی، عبدالحکیم بائی در مورد ماهیت پول حرف زد و با دلیل اثبات کرد که پول حلال مشکلات مالی نیست. بلکه این «هوش مالی» است که می‌تواند به شما در حل بحران‌ها و قرارگیری در مسیر ثروت کمک کند. مهارت‌های پولی یک ضلع از مثلث هوش مالی است. «بهبود فردی» و «سرمایه‌گذاری» دو ضلع دیگر این مثلث  را شکل می‌دهند.

پروفایل سرمایه‌گذار باید چگونه باشد؟

یکی از بخش‌های مهم سخنرانی آقای بائی، شناخت پروفایل سرمایه‌گذار بود. پروفایل سرمایه‌گذار یعنی همان شخصیت او.
بائی برای شخصیت یک سرمایه‌گذار، ۵ ویژگی اساسی ذکر کرد و از حضار خواست اگر می‌خواهند یک سرمایه‌گذار واقعی شوند، باید این ۵ ویژگی را در خود به وجود آورند.
مثلاً میزان ریسک‌پذیری، یکی از این ویژگی‌ها بود. هر سرمایه‌گذار بنابر نوع کارکردش، می‌تواند ریسک‌پذیری کم یا زیادی داشته باشد.

[alert type=”info”]بخوانید: پنج مهارت اصلی معامله گر[/alert]

 

در کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سمینار، معرفی حوزه‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری بود. این حوزه‌ها شامل بازارهای مالی مثل بورس یا آتی سکه هم می‌شود.

حوزه‌های سرمایه‌گذاری گستره متنوعی دارند. هریک از ما می‌توانیم در بخشی از این حوزه‌ها متناسب با میزان سرمایه و نوع پروفایلمان سرمایه‌گذاری کنیم.
بازار مسکن، بازار طلا، بورس، آتی سکه و ارز می‌توانند حوزه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشند.
در این بخش، آقای بائی با قصد و نیت قبلی، اجازه داد تا حضار مشارکت زیادی در بحث داشته باشند. این کار هم باعث می‌شد آن‌ها خطاهای رایجی که در نوع تفکر و نگاه به بازارهای مالی هست را بشناسند و هم کمک می‌کرد تا با شکل‌گیری نوعی گفتگو بین حضار، آن‌ها از نظرات هم آگاه شوند.

استراحت و پذیرایی میان وعده در حال و هوای کریسمس

به مناسبت تولد حضرت عیسی و فرارسیدن سال نوی میلادی، لابی هتل طوبی با درخت کاج و هدایایی بابانوئل تزئین شده بود. شرکت‌کنندگان هم از فرصت استفاده کرده و ضمن پذیرایی میان وعده و نوشیدن چای یا قهوه، عکس‌هایی به یادگار با حال و هوای کریسمسی هتل گرفتند. سپس به تبادل‌نظر در مورد بخش ابتدایی سمینار پرداختند و بعد از حدود ۱۵ دقیقه به محل سمینار برگشتند تا با آموزش‌های عبدالحکیم بائی همراه شوند.

حداقل سرمایه موردنیاز برای ورود به بازارهای مالی؟

به نظر شما با چقدر سرمایه می‌توانیم به بازارهای مالی وارد شویم؟ شاید اسم «بازار مالی» باعث شود خیال کنید حتماً مبالغ میلیونی لازم است تا سرمایه‌گذاری را آغاز کنیم! اما استاد بائی در سمینار «سرمایه‌گذاری در وقت اضافه» به حضار گفت که حتی با چند صدهزار تومان هم به‌راحتی می‌توانند وارد بازارهای سرمایه شوند. اگرچه در مراحل ابتدایی نباید انتظار سودهای بالا داشته باشند، اما در ادامه با اهرم کردن سرمایه و پول‌هایشان، می‌توانند مطمئن شوند که به سودهای خوبی خواهند رسید.

چگونه برای سرمایه‌گذاری پول جور کنیم؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که حضار اظهار می‌کردند با آن روبرو هستند بحث تأمین مالی برای آغاز سرمایه‌گذاری بود.
راه‌های مختلفی توسط استاد بائی در این بخش به حضار گفته شد.
برای مثال، خرید بدهی‌های خوب!
حتماً میدانید که بدهی‌ها بر دو نوع هستند. بدهی بد و بدهی خوب. بدهی‌های خوب آن دسته از بدهی‌هایی هستند که بیشتر از سودی که باید بابت آن بپردازیم، برایمان «آورده» دارند. این راه، تنها یکی از راه‌های تأمین مالی برای سرمایه‌گذاری است.
مدیریت درآمد یا همان روش‌های پس‌انداز، از دیگر روش‌های تأمین مالی سرمایه‌گذاری است. هرکدام از ما می‌توانیم بخشی از درآمدمان را ابتدا پس‌انداز و سپس سرمایه‌گذاری کنیم، البته با روش‌هایی که استاد بائی در این سمینار بیان کردند.

[alert type=”info”]بخوانید: آیا همه بدهی‌ها بد هستند؟[/alert]

پنل ویژه سرمایه‌گذاری

یک بخش اختصاصی برای دوستان تدارک دیده شده بود با عنوان پنل ویژه سرمایه‌گذاری. در این بخش بیشتر سعی شد تا از واقعیت‌های موجود و حال حاضر کشور از نظر اقتصادی پرده‌برداری شود و دوستان یاد بگیرند چطور می‌توانند از بحران‌های کنونی به‌سلامت و امنیت عبور کنند.
مسائل مطرح‌شده در این بخش بسیار ملموس بود و حسابی شرکت‌کنندگان را سر ذوق آورد.
اینکه چطور تا عید خود را از نظر مالی جمع‌وجور کنیم و چطور سال ۱۳۹۸ را به نقطه عطف زندگی خود تبدیل کنیم، بخش‌های جذابی بود که امید زیادی به دوستان شرکت‌کننده می‌داد برای طی کردن مسیری که در آن گام نهاده بودند.

[alert type=”success”]در سال 98 به سود کمتر از 100 درصد فکر نکنید…! (عبدالحکیم بائی)[/alert]

جمع‌بندی و نتیجه سمینار «سرمایه‌گذاری در وقت اضافه»

قرار بود سمینار تا ساعت ۸ شب طول بکشد، اما مباحث نیاز به تشریح بیشتری داشتند و تمام حضار مشتاق بودند که بازهم پای صحبت‌های آقای بائی بنشینند؛ بنابراین، این سمینار تا حوالی ساعت ۹ شب به طول انجامید.
پس از پایان صحبت‌های استاد بائی، همه شرکت‌کنندگان عکسی به یادگار گرفتند و استاد دقایقی برای پاسخ‌گویی به سؤالات حضار در محل ماندند.
در بیرون از سالن سمینار هم دوستان مشغول تبادل‌نظر بودند و دوستی‌های تازه‌ای هم دراین‌بین شکل گرفت.

 

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید