سرمایه گذاری در بازارهای موازی

بسیاری از افرادی که به سرمایه گذاری علاقه مند هستند، سرمایه‌هایشان را در بازارهای موازی به کار می گیرند و به این ترتیب در دوران رکود و یا در نوسانات مختلف، نه تنها مثل اغلب مردم زیان نمی بینند، بلکه از این نوسانات سود هم می برند.

در دورهمی مجازی کافه پول شماره 33، تلاش کردم در مورد بازارهای موازی به دوستان خوب شرکت کننده، آموزش های خوبی ارائه کنم، به آنها یاد بدهم که چگونه در بازارهای موازی سرمایه گذاری کنند، اصل موفقیت در این بازارها را بگویم و سرانجام توصیه هایی برای عملکرد مطلوب تر در این بازارها ارائه کنم.

با گزارشی کوتاه از این دورهمی مجازی که روز یکشنبه 12 بهمن ماه 1399 برگزار شد، همراه من باشید.

 

بخوانید: تحلیل‌های هفتگی بازارهای طلا، سکه و دلار

ثبت‌نام کنید: ثبت‌نام در جدیدترین رویداد کافه پول

عضو شوید: کانال تلگرام کافه پول

—-**—-

 

بازارهای موازی چیست؟

اجازه بدهید با دو مثال خیلی ساده، به شما بگویم که بازارهای موازی چیست؟ فرض کنید در حال ساخت یک ساختمان هستید. در چنین شرایطی مصالح فروشی ها و اصنافی که به ساخت خانه شما مرتبط هستند، می شوند بازار موازی شما!

یا وقتی شما کارخانه مواد غذایی دارید، مواد خام مورد نیاز محصولات شما می شود بازار موازی! حالا در یک تعریف رسمی تر و در دنیای بازارهای سرمایه گذاری می‌توانیم بگوییم بازارهای مالی و سرمایه گذاری مختلفی که می توانیم در آنها به فعالیت و سرمایه گذاری بپردازیم، بازارهای موازی هستند.

بازارهای موازی در حقیقت بازارهایی هستند که برهم کنش دارند و نوسانات هرکدام، روی دیگری هم تاثیر می گذارد. مثلاً فرض کنید بالا رفتن نرخ دلار باعث بالا رفتن نرخ طلا یا پایین آمدن شاخص کل بورس شود. این سه بازار می توانند موازی هم باشند.

اما به‌طور کلی بازارهای موازی عموما این موارد هستند: طلا، بورس، ارز، ملک، کالا و کسب و کار. معمولاً بازارهای موازی روی همدیگر اثرات متقابل دارند و با بالا پایین شدن یکی از این بازارها، بازارهای دیگر هم دستخوش تغییر خواهند شد.

 

چرا باید وارد بازارهای موازی شویم؟

اگر کسب‌وکارها در شرایط بحران‌های اقتصادی نتوانند جریان نقدینگی مناسبی را برای خود ایجاد کنند، محکوم به شکست هستند. به‌خصوص در این دوران که بحران‌ها و تنش‌های اقتصادی تمام جهان را فراگرفته و اقتصاد ایران به دلایل مختلف از آن تاثیر بسیار بیشتری پذیرفته است. یکی از بهترین فعالیت ها برای ایجاد جریان های نقدینگی و در نهایت کسب سود، فعالیت در بازارهای موازی است.

بازیگران بازارهای موازی

هنوز هم معتقدم بانک مرکزی ایران بسیار قدرتمند است و با تحلیلگران حرفه‌ای، نبض بازار را کاملاً در دست دارد. اینکه برخی افراد معتقدند بانک مرکزی کاری از دستش برنمی آید دروغ محض است. اتفاقاً تمام اتفاقاتی که می افتد، کاملاً تحت نظر بانک مرکزی و جز برنامه‌های از پیش تعیین شده آنهاست.

یکی دیگر از بازیگران اصلی بازارهای موازی، بانک ها و شرکت های بزرگ و تعیین کننده هستند. بانک ها برای درآمدزایی، در بازارهای مختلف سرمایه گذاری می کنند و از نوسانات این بازارها سود به دست می آورند.

سرمایه گذاران بزرگ و شرکت های عظیم هم نقش مهمی در بازیگردانی بازارهای بزرگ دارند. آنها با سرمایه های عظیم خودشان می توانند نقشی تعیین کننده در نوسانات بازارهای بزرگ موازی داشته باشند.

البته نباید از نقش سرمایه گذاران جزء در این بین غافل شد. در مجموع، سرمایه گذاران جزء هم چون تعدادشان بسیار زیاد است، می توانند یکی از بازیگران اصلی بازارهای موازی باشند.

 

بازارهای موازی

هدف از سرمایه گذاری در بازارهای موازی چیست؟

افراد مختلف اهداف مختلفی هم برای سرمایه گذاری در بازارهای موازی دارند. در واقع هدف از سرمایه گذاری در افراد مختلف متفاوت است. با این حال ، ایده اصلی سرمایه گذاری همان سودهای بلند مدت سرمایه است.

معمولاً هدف سرمایه گذاران، رشد و توسعه  سرمایه خود و بهره مندی ازمنافع آن در آینده است. معمولا، سرمایه گذاران سرمایه خود را به مدت طولانی و طی  سال ها و دهه ها نگه داشته و از سود دهی آن بهره می برند.

به طر کلی سرمایه گذاری در واقع، استفاده از پول برای خرید دارایی است به این امید که دارایی به مرور زمان درآمدزایی کند یا با گذشت زمان افزایش یابد. سرمایه گذاری همچنین به رشد اقتصاد کمک می کند زیرا فعالیت اقتصادی ایجاد می کند، مانند خرید و فروش کالا و خدمات و استخدام افراد.

 

 

 

ارتباط سبد دارایی ها با بازارهای موازی

اگر از شرکت کنندگان کافه پول های قبلی باشید، میدانید که من از مخالفین تشکیل سبد سهام در بازاری مثل بورس هستم. بارها گفته ام که برای سرمایه های زیر یک میلیارد تومان، تشکیل سبد سهام کار عاقلانه ای نیست.

اما همیشه گفته ام که تشکیل سبد دارایی کار پسندیده و خوبی است. سبد دارایی ها با بازارهای موازی ارتباط مستقیمی دارند. به نظر من همه ما باید با سرمایه هایمان نه سبد سهام در یک بازار بلکه سبد دارایی در حداقل دو سه بازار داشته باشیم.

البته باید دقت کنید بازارهای موازی ای را انتخاب کنید که ارتباط مستقیمی با هم داشته باشند. مثلا بالا رفتن یکی باعث بالا رفتن دیگری هم شود. اگرچه همیشه این اتفاق نمی اف0.5تد که کل سبد دارایی شما سودده باشد و بالا برود اما اگر هوشمندانه سبد دارایی تشکیل دهید، قطعا از نوسانات بازارهای موازی سود به دست خواهید آورد.

 

با بازارهای موازی چه کنیم؟

در ادامه آموزش هایی که در کافه پول 33 ارائه کردم، چندین توصیه برای فعالیت بهتر در بازارهای موازی به دوستان شرکت کننده یاد دادم. بد نیست شما هم به این توصیه ها عمل کنید:

 

1- با قوانین و خصوصیات هرکدام آشنا شوید

بدون اطلاع از قوانین و ویژگی های هرکدام از بازارها، نمی توانید فعالیت مناسبی در آنها داشته باشید. بنابراین قدم و توصیه اول این است که در هرکدام از بازارهای موازی که قصد فعالیت دارید، باید شروع به مطالعات جدی کرده و بازار هدفتان را به خوبی بشناسید.

 

2- روی یک بازار تمرکز کنید

فعالیت در چند بازار بدون تمرکز کردن، نمی تواند شما را به اهداف مالی تان برساند. شرط دوم فعالیت در بازارهای موازی تمرکز روی یک بازار است. حتی اگر در یک بازار شکست هم بخورید بهتر از این است که در چندین بازار به صورت نصفه و نیمه فعالیت کنید. بنابراین یادتان باشد که روی یک بازار خاص دستکم تا مدت زمانی طولانی تمرکز کافی کنید و زیر و بم های آن را خوب بشناسید.

 

3- بازارهای دیگر را رصد کنید

تمرکز روی یک بازار به این معنی نیست که از وضعیت سایر بازارها بی خبر باشید. همچنان که با تمرکز روی یک بازار کار می کنید، ببینید در سایر بازارها چه می گذرد. چون همانطور که گفتم، بازارهای موازی بر روی هم تاثیرگذارند و بالا پایین شدن هرکدام باعث نوسان سایر بازارها خواهد شد.

 

 

 

4- طلاق دهنده خوبی باشید

منظور من از این جمله این است که در مواقعی که باید فعالیتتان را در یک بازار برای مدت کوتاه یا به طور کلی متوقف کنید، این کار را انجام دهید. برخی افراد به قدری به یک بازار می‌چسبند که حتی در مواقعی که همه شواهد نشان می دهند آن بازار برای فعالیت مناسب نیست هم از آن دل نمی کنند.

 

5- اقتصاد رفتاری را جدی بگیرید

اقتصاد رفتاری دانشی است که با ترکیب دانسته‌های اقتصادی ما و دستاوردهای دانش روانشناسی و به طور خاص روانشناسی شناختی، می‌کوشد رفتارها و تصمیم‌های اقتصادی ما را بهتر توصیف کرده و تحلیل کند.

یادگیری اقتصاد رفتاری به شما کمک می کند که تصمیمات مالی و اقتصادی بهتری بگیرید و در نتیجه هم بیشتر موفق شوید و هم کمتر شکست بخورید.

 

—-**—-

بسیار خشنود و خوشحالم که در کافه پول شماره 33 هم با ما همراه بودید و با هم و در کنار هم یاد گرفتیم و آموختیم.

امیدوارم بتوانم در کافه پول های بعدی هم مطالب بسیار خوبی برایتان آماده کنم و به شما آموزش بدهم…

 

 

پیروز و ثروتمند باشید

عبدالحکیم بائی

دیدگاهتان را بنویسید