در ماه‌های گذشته تب و تاب پیش‌بینی روندهای بازارهای مالی داخلی و خارجی بسیار گرم بوده است. اما آیا به‌راستی بازارهای مالی قابل پیش‌بینی هستند؟

 

 

 

در دورهمی مجازی کافه پول 39 که یکشنبه شب، 9 خردادماه ۱۴۰۰ برگزار شد، موشکافانه به این پرسش مهم پاسخ دادیم. این برنامه برای تحلیل‌گران، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی مناسب و مفید بود. مهم‌ترین سرفصل‌هایی که در این کافه پول گفتیم:

ضمن اینکه در بخش دوم این وبینار، به طور تخصصی وضعیت بازارهای مالی را برای سال ۱۴۰۰ پیش بینی کردیم و گفتیم که پربازده‌ترین بازارهای امسال احتمالاً کدام‌اند.

با گزارش کوتاهی از این کافه پول همراه ما باشید.

 

لینک‌های مرتبط:

بخوانید: تحلیل‌های هفتگی بازارهای طلا، سکه و دلار

ثبت‌نام کنید: ثبت‌نام در جدیدترین دوره بازی پول

عضو شوید: کانال تلگرام پولفسرها

 

—***—

تحلیل، پیش بینی یا پیشگویی؟

نخستین موضوعی که در کافه پول شماره 39 به آن پرداختم، تفاوت بین پیشگویی، پیش بینی و تحلیل گری بود.

گفتم که تحلیل یعنی اینکه ما با توجه به روندهای پیشین و مطالعه الگوها و نمودارها، ببینیم در بازار چه اتفاقاتی قرار است بیفتد. اما در پیش بینی، تمرکز ما صرفا برا روی آینده است و بیشتر به آینده توجه داریم.

در پیشگویی اما صحبت از حدس و گمان نیست و فعلی برای آینده در نظر میگیریم که گویا قرار است به صورت صد درصدی اتفاق بیفتد.

در حقیقت کار کسانی که در بازارهای مالی فعالیت می کنند، این است که شرایط بازار را با استفاده از این اصل که تاریخ تکرار می شود و با توجه به الگوهای زمانی ببینند در آینده احتمالا چه اتفاقی می افتد. در تحلیل، شرایط هم در نظر گرفته می شود حال آن که در پیش بینی، معمولا شرایط و بحران های غیرمنتظره نادیده در نظر گرفته می شود.

 

تعریف سرمایه گذاری

راستش ما ایرانی‌ها آن‌قدرها هم با سرمایه‌گذاری بیگانه نیستیم. در گذشته نه چندان دور، بسیاری از زنان خانه‌دار ایرانی به‌صورت سنتی پول‌های اضافه (پول‌هایی که پس از مخارج روزمره باقی می‌ماند) به طلا تبدیل می‌کردند و هر وقت که لازم می‌شد این طلاها را می‌فروختند. اما سرمایه‌گذاری فقط منحصر به خرید طلا نمی‌شود. اجازه بدهید مفهوم سرمایه‌گذاری را کمی دقیق‌تر بررسی کنیم.

سرمایه گذاری چیست؟ عبارت است از یک دارایی (هر چیزی که دارای ارزش اقتصادی باشد) که با هدف درآمدزایی یا افزایش قیمت در آینده خریداری شده باشد. وقتی شخصی یک دارایی (از قبیل زمین، طلا، سهام و اوراق مشارکت) را می‌خرد هدفش مصرف کردن آن دارایی نیست، بلکه قصد دارد از این دارایی در آینده به عنوان ابزاری برای کسب ثروت استفاده کند. یک سرمایه‌گذاری همواره با هزینه کردن چیزی در زمان حال (مانند پول، زمان یا تلاش فردی) همراه است، به این امید که بازدهی آن در آینده، بیشتر از چیزی باشد که امروز صرفش شده.

برای نمونه، وقتی کسی خانه‌ای را به قصد سرمایه‌گذاری می‌خرد، هدفش این است که این خانه را در آینده با قیمت بالاتری بفروشد یا اینکه خانه را اجاره بدهد و از آن بازدهی کسب کند.

 

عوامل موثر در بازار چیست؟

در تحلیل و پیش بینی بازارهای مالی، عوامل زیادی دخیل اند. با این حال ما چند مورد از این عوامل را در کافه پول شماره 39 بررسی کردیم. عواملی از جمله روند، رویداد و تفسیر.

 

گفتیم که روند یعنی گرایش بازار مالی به حرکت در جهات مخالف در بازه های زمانی مختلف. مثل روند صعودی یا نزولی.

رویداد یعنی اتفاقات منتظره یا غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی که در هر بازه زمانی می افتد. مثل توافق برجام یا بحران های مالی و غیره.

تفسیر هم که به معنای درک های متفاوت از یک رویداد واحد است. یعنی مثلاً جلوی شما نمودارهایی قرار میدهند. ممکن است درکی که یک تریدر از آن نمودارها داشته باشد با درکی که تریدری دیگر دارد متفاوت باشد. به این می گویند تفسیر.

 

یک نمودار مهم!

در اواسط کافه پول از یک نمودار مهم رونمایی کردم. نمودار عدم قطعیت و تاثیر آن در پیش بینی و تریدری و تحلیل بازارهای مالی.

اصلی‌ مهم در پیش بینی بازارهای مالی، توجه به عدم قطعیت در بازارهای مالی است. هیچ اتفاقی در بازار سرمایه بطور کامل قابل پیش بینی نیست و ما تنها می توانیم با استفاده از ابزار مختلف احتمال رخ دادن اتفاقات مختلف را تخمین بزنیم.

علاوه بر تحلیل گران، سرمایه گذاران هم باید با توجه به این موضوع سعی کنند با روش های تحلیلی گوناگون آشنا شده و ریسک معاملاتی خود را کاهش دهند.

 

توصیه های کاربردی برای پیش بینی بازارهای مالی

در بخش های پایانی کافه پول شماره 39 تعدادی نکته طلایی و توصیه کاربردی برای پیش بینی بازارهای مالی به دوستان عزیز کردم.

توجه به این توصیه ها می تواند از شما یک پیش بینی کننده برتر بسازد و تفاوت شما را با پیش بینی کنندگان پر اشتباه رقم بزند.

از جمله این توصیه ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

آن توجه کنید اینها هستند:

 

پیش بینی کنندگان برتر چه خصوصیاتی دارند؟

پیش بینی کنندگان برتر بازارهای مالی و سرمایه گذاری برای آنکه بتوانند در حوزه کاری خود جز افراد موفق و حرفه ای باشند، معمولا ویژگی های زیر را دارا هستند:

آنها تا حدی محتاط اند و پیش بینی های عجیب و دور از ذهن انجام نمی دهند.

آنها متواضع اند. با یک پیش بینی درست و حتی چندین پیش بینی درست مغرور نمی شوند. چون می دانند امکان ندارد در آینده اشتباه نکنند.

آنها ذهن باز دارند و خوب به جوانب مختلف استنباطشان فکر می کنند.

آنها عموما افرادی باهوش و زیرک هستند.

انها منعطف اند و در برابر تغییرات بازار خود را تغییر می دهند و با شرایط به سرعت سازگاری پیدا می کنند.

برای آنها عددها از اهمیت بالایی برخوردار است. آنها همه چیز را با عدد و کمیت می سنجند!

ذهن چنین افرادی تحلیلی است.

پیش بینی کنندگان معمولا روانشناسان خوبی هم از آب در می آیند.

 

 

و مهم ترین نکته؛ به روزرسانی و سازگاری با شرایط

یکی از مهم ترین نکاتی که در کافه پول 39 گفتم، وفق دادن خودمان با شرایط پیچیده و غیرمنتظره بازار بود. واقعیت این است که بازارهای مالی به شدت پیچیده هستند و همواره منتظر اتفاقات پیش بینی نشده. ساختار بازارهای مالی شکننده است و به سرعت با یک خبر پیچیده می شود.

بنابراین شما باید یاد بگیرید که چطور در سریع تین زمان ممکن خودتان را با شرایط تازه وفق داده و تغییرات را زودتر از بقیه درک کنید.

 

در بخش‌های پایانی کافه پول 39، از دوستان شرکت کننده درخواست کردم که مهم‌ترین نکاتی که امروز در کافه پول یاد گرفته‌اند  را بنویسند تا با این کار، به مرور دوباره مباحث کمک کرده باشند.

 

شما دوستان عزیز می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را فالو کنید تا از تازه ترین آموزش‌ها و تحلیل رایگان طلا، دلار، سکه و ارزهای دییتال آگاه شوید:

آدرس پیج اینستاگرام ما: @Hakim_baei

 

—***—

ممنون از این‌که با خلاصه مطالب کافه پول 39 همراه من بودید. بسیار خوشحال می‌شوم درباره مباحث ارائه‌شده در گزارش، سوالات‌تان را در بخش نظرات بپرسید تا در نخستین فرصت به آن‌ها پاسخ دهم و اگر تجربه‌ای دارید، ممنون می‌شوم بازگو کنید.

 

پیروز و ثروتمند باشید

عبدالحکیم بائی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید