«با سرمایه‌ام چه کنم؟» سوال تکراری است که همه افراد با هر میزان پول به پاسخ آن فکر می‌کنند یا از مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری‌شان می‌پرسند. اگر شما هم چنین سوالی را در پس ذهن‌تان دارید،

در دورهمی مجازی کافه پول که یکشنبه شب، ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ برگزار شد، درباره شرایط اقتصادی سال 1400 و پیش‌بینی و مقایسه بازده بازارهای سرمایه اعم از بورس، طلا، ارز، ملک و خودرو صحبت کردیم تا بتوانیم به پاسخ این سوال نزدیک‌تر شویم. مهم‌ترین سرفصل‌هایی که در این کافه پول گفتیم:

 

 

ضمن اینکه در بخش دوم این وبینار، به طور تخصصی وضعیت بازارهای مالی را برای سال ۱۴۰۰ پیش بینی کردیم و گفتیم که پربازده‌ترین بازارهای امسال احتمالاً کدام‌اند.

با گزارش کوتاهی از این کافه پول همراه ما باشید.

 

لینک‌های مرتبط:

بخوانید: تحلیل‌های هفتگی بازارهای طلا، سکه و دلار

عضو شوید: کانال تلگرام کافه پول

 

—***—

تاریخ تکرار می‌شود ولی…

در بخش اول کافه پول گفتم یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید برای پیش بینی بازارهای مالی از ان استفاده کنیم، این نکته است که «سنت‌های اقتصادی طی بازه‌های زمانی منظم تکرار می‌شوند».

البته این به معنای این نیست که هرچه در گذشته رخ داده، در آینده هم رخ می‌دهد، اما چیزی که اغلب افراد به آن دقت نمی‌کنند، الگوهایی است که معمولاً‌در تاریخ تکرار می‌شوند. هرچند شرایط اجتماعی، اقتصادی و بین المللی هر بازه زمانی با بازه‌ای دیگر متفاوت است.

دقت به موضوع تکرار تاریخ البته نه چشم بسته، بلکه باید با توجه به آمارها، الگوها و نمودارهای دقیق اقتصادی همراه باشد.

 

 

شناخت هدف؛ مهم‌ترین اصل!

بسیاری از ما که قصد سرمایه گذاری در بازارهای مالی را داریم، اصلا هدفمان را نمی‌شناسیم. یک سرمایه‌گذار خبره می‌داند که به چه دلیل سرمایه‌گذاری می‌‌کند، او انگیزه‌ای معقول پیدا کرده است. او هدف خود را می‌داند. برای موفق شدن شما نیز باید ابتدا هدف خود را به روشنی مشخص کنید.

هدف ما از سرمایه‌گذاری می‌تواند در یکی از سه دسته بندی کلی زیر قرار بگیرد:

کسب سود

ایجاد جریان نقدینگی

حفظ ارزش سرمایه و دارایی

 

شناخت هرکدام از اهداف زیر به شما کمک می‌کند اولویت‌هایتان را درک کنید و در راستای هرکدام قدم بردارید و برنامه ریزی انجام دهید.

 

گام صفرم برای هدف‌گذاری مالی و سرمایه‌گذاری چیست؟

شناخت!

شناخپروفایل شخصی سرمایه‌گذاری یکی از نخستین و مهم‌ترین گام‌ها برای هدف گذاری دقیق مالی و سرمایه‌گذاری است.

در سرمایه‌گذاری مالی، هرکسی الزاماً باید پروفایل خاص خودش را داشته باشد. واقعیت این است که ما آدم‌ها، بسیار متفاوتیم. شخصیت‌مان، ریسک‌پذیری‌مان، روحیاتمان، رسالت‌هایمان و احساسات و عواطفمان و حتی ترس هایمان! بنابراین تصمیم‌هایمان هم متفاوت است و پروفایلمان هم باید متفاوت باشد.

۵ مورد از مهم‌ترین عوامل در شناخت پروفایل شخصی‌مان را می‌توانیم اینگونه نام ببریم:

 

کسب و کار راه انداختن بهتر است یا سرمایه‌گذاری؟

واقعی این است که پاسخی کلی برای این سوال وجود ندارد. شما با توجه به عوامل مختلف شخصیتی و شرایط جامعه‌ای که در ان زندگی می‌کنید، باید انتخاب کنید که سرمایه گذاری را دوست دارید یا دلتان می‌خواهد کارآفرین باشید و کسب و کار راه بیندازید.

نوع شخصیت این دو فرد متفاوت است، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که در هیچکدام از این دو حوزه، بدون شناخت، آگاهی،‌ دانش و یادگیری، نمی‌توانید موفق شوید.

برای راه‌اندازی کسب و کار، باید حداقل‌های دانش و اگاهی در آن حوزه را کسب کنید یا از کسانی که قبلاً کارآفرینی کرده‌اند کمک بگیرید.

برای سرمایه‌گذاری هم یا باید با دانش و علم و آگاهی وارد شوید یا از استخوان خرد کرده‌های این حوزه و کسانی که قبلاً شکست‌های زیادی متحمل شده‌اند و موفق هستند، کمک بگیرید.

 

اگر قصد راه‌اندازی کسب و کار دارید…

علاوه بر استفاده از ابزارهایی مثل بوم مدل کسب و کار یا فکر کردن به اینکه انگیزه شما از راه اندازی کسب وکار چیست، شما باید کسب و کارتان را از زوایای مالی هم ارزش سنجی و ارزیابی کنید.

 

 

 

از مهم‌ترین نکاتی که باید برای ارزش سنجی کسب و کاری که قصد راه اندازی‌اش را دارید به آن توجه کنید اینها هستند:

 

اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید…

از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از انام سرمایه‌گذاری به آن توجه کنید اینها هستند:

 

برخی از قوانین طلایی که لازم است آن‌ها را بشناسیم…

چه در راه‌اندازی کسب و کار و چه برای سرمایه‌گذاری، لازم است قوانین طلایی‌ای را به خاطر بسپاریم.

 

۱- فرصت‌ها تغییر می‌کنند…

فرصت‌ها در گذر زمان یکسان و یک شکل نیستند. بسته به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور، می‌توانیم فرصت‌های تازه ای شناسایی کنیم.

مثلاً بسیاری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند تابع تحریم بودن یا نبودن کشورمان باشد. وقتی تحریم هستیم فرصت‌های تازه‌ای به وجود می‌آیند. افراد بسیاری فکر می‌کنند فرصت‌ها یکسان‌اند و همین تصور آنها می‌تواند به زیانشان تمام شود.

 

۲- در بحران‌ها به دنبال فرصت باشید

اگرچه در همه کشورها بحران‌ها پیش آمده و پیش خواهد آمد، اما همه می‌دانیم که کشور ایران، در سال‌های اخیر، درگیر بحران‌های مختلفی بوده است. از بحران‌های طبیعی گرفته تا بحران‌های سیاسی و اجتماعی!

بنابراین باید بپذیریم که بحران‌ها همیشه هست. گاهی کمرنگ و گاهی مثل کرونا، بسیار پررنگ!

تعریف ما از بحران می‌تواند فاجعه‌ای طبیعی مثل طوفان، زلزله، سیل، یا حادثه‌ای جدی در کارخانه‌ای صنعتی یا هر رویداد غیرمنتظره دیگری باشد که سیر طبیعی را مختل کند.

توصیه من این است که برای هر بحرانی، یک حالت بدبینانه، یک حالت خوش‌بینانه و یک حالت میانه در نظر بگیریم و شروع به تجزیه‌وتحلیل کنیم که آیا خودمان را برای تمام این شرایط آماده کرده‌ایم؟

 

۳- با اهل فن مشاوره کنید

برای دستیابی به موفقیت باید از دانش افراد متخصص در زمینه سرمایه گذاری یا راه‌اندازی کسب و کار بهره مند شد و با استفاده از راهکارهای مناسب ارائه شده توسط آنان کار کرد.

عوامل مختلفی موجب شده که نیاز به استفاده از تجارب یک فرد آگاه در زمینه سرمایه گذاری بیش از پیش به نظر برسد و همچنین به عنوان یک ضرورت بسیار مهم در این زمینه در نظر گرفته شود.

 

 

 

 

یک واقعیت: حتی تحلیل گران هم اشتباه می کنند

یکی از تصورات اشتباهی که راجع به تحلیلگران وجود دارد این است که اغلب افراد فکر می‌کنند آن‌ها حق اشتباه ندارند و باید تحلیل‌هایشان همیهش درست از آب در بیاید.

در کافه پول شماره ۳۸ گفتم که ممکن است بزرگترین تحلیلگران دنیا هم در مورادی بسیار، اشتباه کنند و روند پیش بینی‌هایشان درست از آب در نیاید.

باید بپذیریم که شرایط در بازارهای مالی آنچنان پیچیده و غیرقابل پیش بینی است که انتظار پیش بینی صد در صدی از تحلیل‌گرها اشتباه است.

در نظر داشته باشید که اگر یک تحلیل‌گر پیدا کردید که ۶۰ درصد از پیش بینی‌هایش هم درست از آب درآمد، می‌توانید مطمئن شوید که او یک تحلیل‌گر خوب و خبره است.

 

و در نهایت؛ پیش بینی بازارهای مالی در سال ۱۴۰۰

در یک ساعت پایانی وبینار کافه پول ۳۸، پیش بینی‌های خودم از روند بازارهای مالی در سال ۱۴۰۰ را به طور دقیق بیان کردم. گفتم که احتمالاً‌کدام بازارها بهترین شرایط و بیشترین بازدهی را تا پایان سال ۱۴۰۰ خواهند داشت. همچنین از ۶ وضع احتمالی که امسال در اقتصادمان خواهیم داشت پرده برداری کردم. رکود تورمی، کمبود نقدینگی، حذف شغل‌ها، خروج سرمایه از کشور، بحران های سیاسی داخلی و خارجی و در نهایت بحران‌های اقتصادی بین‌المللی.

 

در بخش‌های پایانی کافه پول ۳۸، از دوستان شرکت کننده درخواست کردم که مهم‌ترین نکاتی که امروز در کافه پول یاد گرفته‌اند  را بنویسند تا با این کار، به مرور دوباره مباحث کمک کرده باشند.

شما دوستان عزیز می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را فالو کنید تا از تازه ترین آموزش‌ها و تحلیل رایگان طلا، دلار، سکه و ارزهای دییتال آگاه شوید:

آدرس پیج اینستاگرام ما: @Hakim_baei

—***—

ممنون از این‌که با خلاصه مطالب کافه پول ۳۸ همراه من بودید. بسیار خوشحال می‌شوم درباره مباحث ارائه‌شده در گزارش، سوالات‌تان را در بخش نظرات بپرسید تا در نخستین فرصت به آن‌ها پاسخ دهم و اگر تجربه‌ای دارید، ممنون می‌شوم بازگو کنید.

 

پیروز و ثروتمند باشید

عبدالحکیم بائی

دیدگاهتان را بنویسید