آشنایی با پایگاه های اینترنتی بازار سرمایه

در مجموعه برنامه‌های الفبای بورس بارها و بارها بر نقش و اهمیت اطلاعات در بورس تاکید و همواره به سرمایه‌گذاران توصیه کردیم با آگاهی و شناخت کامل سرمایه گذاری در بورس را آغاز کنند. طبیعتا ممکن است برای شما این سوال پیش امده باشد که چطور می‌توانیم به اطلاعات لازم برای شناخت بورس و ورود به این بازار دست پیدا کنیم.

یکی از بهترین راه‌های دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در بازار سرمایه مراجعه به پایگاه‌های اینترنتی رسمی و معتبر است. در این مقاله، این پایگاه‌های اینترنتی را به شما معرفی می‌کنیم.

پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار

یکی از مهم‌ترین پایگاه های اینترنتی در زمینه بورس، پایگاه www. seo. ir است. در این سایت، اطلاعات بسیار متنوع و ارزشمندی در دسترس بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. از جمله:

 • اطلاعات آموزشی در خصوص سازمان بورس و سایر شرکت‌ها، نهادهای فعال در این بازار و همچنین نقش هریک از آن‌ها در بازار سرمایه
 • اطلاعات تماس شرکت‌های کارگزاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری، سبدگردان‌ها وسایر نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس
 • قوانین، مقررات و آیین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و سایر ضوابط مربوط به فعالیت و سرمایه گذاری در بازار سرمایه
 • امار و اطلاعات عملکرد بازار سرمایه در بخش‌های مختلف

پایگاه اینترنتی شرکت بورس و اوراق بهادار تهران

همان طور که گفتیم چهار بورس تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند که بورس اوراق بهادار تهران یکی از آن‌هاست. سایت اینترنتی این شرکت به نشانی https://tse. ir/ حاوی اطلاعات مهمی از جمله اطلاعات زیر است:

 • اطلاعات کلی درخصوص بورس اوراق بهادار تهران
 • اطلاعات مربوط به معاملات و نوسانات شاخص‌های بورس اواق بهادار تهران، آمار معاملات شرکت‌های پذیرفته شده در این بورس، اطلاعات مربوط به برترین‌های بورس تهران و سایر آمار و ارقام مربوط به معاملات انواع اوراق بهادار در بورس تهران.
 • اطلاعیه های منتشر شده توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و ضوابط و مقررات این بازار
 • اطلاعیه‌های منتشر شده توسط ناظر بازار بورس در خصوص مواردی مانند توقف و بازگشایی نمادهای عرضه سهام و غیره
 • بخش آموزش و فرهنگ سازی، شامل اطلاعات متنوع در خصوص بورس و شیوههای سرمایه‌گذاری در آن

پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس ایران

دومین بورسی که تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کند شرکت فرابورس ایران است که در ان هم مثل بورس تهران، اوراق بهادار خرید و فروش میشود. با مراجعه به پایگاه اینترنتی فرابورس به نشانی www. ifb. ir می‌توانید به این اطلاعات دست پیدا کنید:

 • اطلاعات کلی در خصوص شرکت فرابورس ایران و ضوابط مقررات این بازار
 • اطلاعات مربوط به معاملات و نوسانات شاخص فرابورس، آمار معاملات شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس، آمار معاملات مربوط به اوراق اجاره، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن و سایر انواع اوراق بهادار پذیرفته شده در فرابورس
 • اطلاعیه های منتشر شده توسط ناظر بازار فرابورس در خصوص مواردی به توقف و بازگشایی نمادها عرضه سهام و دیگر موارد

پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران

سومین بازار بورس کشور، بورس کالای ایران است که دران انواع کالا از قبیل محصولات پتروشیمی، فلزات و محصولات کشاورزی و همچنین قراردادهای آتی سکه طلا معامله می‌شود. در پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران به نشانی www. ime. co. ir این اطلاعات در دسترس شماست:

 • اطلاعات کلی درخصوص شرکت بورس کالای ایران و ضوابط مقررات این بازار
 • امار معاملات انواع محصولات داد و ستد شده در بورس کالا و آخرین قیمت این محصولات
 • آمار معاملات قراردادهای آتی سکه طلا و نوسانات قیمت آن
 • اطلاعیه‌های مربوط به عرضه انواع محصولات در بورس کالا
 • اطلاعیه‌های مربوط به ضوابط و مقررات حاکم بر معاملات قراردادهای آتی سکه طلا

پایگاه اینترنتی شرکت بورس انرژی

چهارمین و آخرین بورس کشور، بورس انرژی است که در آن حامل‌های انرژی از جمله برق و ذغال سنگ داد و ستد می‌شود. با مراجعه به پایگاه اینترنتی شرکت بورس انرژی به نشانی www. irenex. ir می‌توانید این اطلاعات را مشاهده کنید:

 • اطلاعات کلی در خصوص شرکت بورس انرژی و ضوابط مقررات این بازار
 • آمار معاملات انواع حامل های انرژی در این بازار و آخرین قیمت آن‌ها
 • اطلاعیه‌های مربوط به عرضه انواع حاصل های انرژی

سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بازار سرمایه

یک پایگاه مهم برای تصمیم‌گیری در خصوص خرید فروش یا نگهداری سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس اطلاعات مالی و عملکردی و سایر گزارش‌هایی که توسط این شرکت تهیه و بعد از تایید سازمان بورس منتشر می‌شود، پایگاه اینترنتی www. codal. ir است. برخی از مهم‌ترین مواردی که در این سایت پیدا می‌کنید:

 • صورت‌های مالی اساسی شرکت شامل ترازنامه صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد
 • آگهی‌های دعوت به مجامع عمومی عادی و فوق العاده
 • متن مصوبات مجامع عمومی عادی و فوق العاده
 • اطلاعات مربوط به زمانبندی پرداخت سود سالیانه سهامداران شرکت‌ها
 • اطلاعات مربوط به پیش‌بینی درآمد سهام شرکت‌ها
 • آگهی‌های مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها و مهلت استفاده از حق‌تقدم منتشر شده توسط شرکت‌ها
 • گزارش‌های مربوط به فعالیت هیئت مدیره شرکت‌ها
 • اطلاعیه‌‌های شفاف‌سازی در خصوص شرایط و عملکرد شرکت‌ها

سرمایه‌گذاران با مراجعه به سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران به نشانی www. codal. ir می‌توانند به این اطلاعات به راحتی دسترسی پیدا کنند و پس از تحلیل و بررسی اطلاعات موثر و قیمت سهام شرکت‌ها در خصوص خرید فروش و یا نگهداری سهام خود تصمیم‌گیری کنند. بنابراین می‌توانیم بگوییم «سایت کدال» یکی از مهم‌ترین و موثرترین سامانه‌های اینترنتی بازار سرمایه است که سرمایه‌گذاران باید همواره به آن مراجعه کنند و از آخرین وضعیت شرکت‌ها مطلع شوند.

پایگاه اینترنتی شرکت مدیریتی فناوری بورس تهران

یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین و پر مخاطب‌ترین پایگاه های اینترنتی بازار سرمایه، پایگاه اینترنتی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران به نشانیwww. tsetmc. com است. بخش عمده ای از اطلاعاتی که افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس و تصمیم‌گیری در این بازار نیاز دارند، از طریق این پایگاه قابل دسترسی است.

نکته مهم در خصوص این سایت، این است که کلیه اطلاعات مربوط به معاملات در بورس اوراق بهادار تهران فرابورس و شرکت بورس انرژی به علاوه اطلاعیه‌های منتشر شده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران، کدال و همچنین اطلاعات مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت تجمیع و به لحظه در آن منتشر می‌شود.

بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند به جای مراجعه به پایگاه‌های اینترنتی متعدد از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی مدیریت فناوری بورس تهران بخش عمده اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورند. عمده اطلاعاتی که از طریق این سایت می‌توانیم به آن‌ها دسترسی پیدا کنیم عبارتند از:

 • اطلاعات مربوط به شاخص ها و آمار معاملات بورس اوراق بهادار تهران فرابورس ایران و بورس انرژی
 • اطلاعات مربوط به سهام قابل توجه بازار شامل سهام دارایی، بهترین عرضه و تقاضا، سهامی که بیشترین و کمترین افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند، صنایع برتر بورس، نمادهای پربیننده و شرکت‌هایی که بیشترین تاثیر را در نوسانات شاخص بورس داشتند
 • پیغام‌های ناظر بازار در خصوص مواردی مثل توقف و بازگشایی نمادها، عرضه سهام و غیره
 • اطلاعیه شرکت ها که به صورت لحظه ای از طریق سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران کدال منتشر می‌شود
 • اطلاعات مربوط به وضعیت صندوق های سرمایه گذاری و تغییرات قیمت واحدهای سرمایه گذاری این صندوق‌ها

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران به نشانی www. sena. ir وابسته به شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، یکی از مراجع رسمی انتشار اخبار و اطلاعات در حوزه بورس است.

آخرین اخبار در حوزه بازار سرمایه و بورس‌های چهارگانه و همچنین شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و اظهارنظرهای مسئولان و کارشناسان بورس در خصوص شرایط بازار، از جمله مواردی است که به صورت لحظه‌ای از طریق پایگاه اینترنتی ثنا منتشر می‌شود.

سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند اطلاعات مربوط به آخرین قیمت سهام شرکت‌ها، شاخص‌های بورسی و ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را از طریق پایگاه اینترنتی بازار سرمایه ثنا دریافت کنند.

تالار مجازی بورس ایران

افرادی که به تازگی قصد دارند وارد بورس شوند همواره این دغدغه را دارند که آیا راهی وجود دارد تا قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بورس فعالیت در این بازار را تمرین کنیم تا از این طریق تجربه لازم برای سرمایه‌گذاری در بورس را به دست بیاوریم و ریسک های احتمالی را کاهش بدهیم؟ تالار مجازی بورس ایران به نشانی www. irvex. ir به خوبی این دغدغه سرمایه‌گذاران تازه وارد و غیرمتخصص را برطرف می‌کند. اما چگونه؟

تالار مجازی بورس با شبیه‌سازی معاملات بورس در فضای مجازی، امکان تمرین خرید و فروش سهام در بورس را برای شما فراهم می‌کند. به این ترتیب نگرانی شما از ریسک‌های احتمالی سرمایه‌گذاری تا حد زیادی برطرف می‌شود.

چون حتی در صورت عدم انتخاب سهام مناسب و افت قیمت سهام در تالار مجازی بورس، این ضرر و زیان واقعی نیست.

به عبارت دیگر تالار مجازی بورس با شبیه‌سازی معاملات بورس این امکان را برای علاقمندان به فعالیت در این بازار فراهم می‌کند تا بدون نیاز به پول و بدون اینکه ریسکی متوجه آن‌ها شود، سرمایه‌گذاری در بورس را در فضای مجازی تجربه کنند و بعد از کسب مهارت لازم به صورت واقعی خرید و فروش سهام در بورس را آغاز کنند.

مهم ترین ویژگی تالار مجازی بورس ایران این است که اطلاعات این تالار از جمله اطلاعات مربوط به قیمت خرید و فروش سهام و نوسانات شاخص‌ها کاملاً منطبق بر اعداد و ارقام واقعی تالاربورس و همزمان با تغییرات قیمت سهام در بورس قیمت سهام در تالار مجازی هم به روز می‌شود. بنابراین می‌توانیم بگوییم فعالیت در بورس مجازی تا حد بسیار زیادی مشابه فعالیت در بورس واقعی است؛ با این تفاوت که افراد برای سرمایه‌گذاری واقعی در بورس باید واقعاً پول داشته باشند و سود و زیان‌ها واقعی است، اما فعالیت در تالار مجازی بورس به پول نیازی ندارد و سود و زیان کاربران تالار هم مجازی است. مهم ترین نکاتی که در مورد تالار مجازی بورس باید مد نظر قرار بگیرد این موارد است:

تالار مجازی بورس سامانه اینترنتی است. بنابراین همه افراد در مناطق مختلف کشور و حتی خارج از کشور با دسترسی به اینترنت می‌توانند در این تالار فعالیت کنند.

قبل از شروع فعالیت در تالار مجازی و به منظور اطلاع از فعالیت‌ها و ویژگی‌های این تالار را حتماً بخش راهنمای کاربران را مطالعه کنید.

نخستین گام برای فعالیت در تالار مجازی بورس، عضویت در این تالار است. برای عضویت در تالار مجازی کافی‌ست به صفحه اصلی تالار به نشانی www. irvex. ir قسمت ثبت نام مراجعه کنید و اطلاعات اولیه خود را وارد سامانه کنید. عضویت در تالار مجازی کاملاً رایگان است و در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می‌شود.

برای فعالیت در تالار مجازی می‌توانید عضو یکی از مسابقات این تالار شوید. بعد از عضویت در یک یا چند مسابقه، سامانه به شما اعتبار مشخصی تخصیص می‌دهد تا با آن خرید و فروش در تالار مجازی بورس را شروع کنید. با عضویت در تالار مجازی می‌توانید به صورت لحظه‌ای میزان بازده خود را با سایر کاربرانی که در مسابقات مذکور شرکت می‌کنند، مقایسه کنید و توانایی خود را در رقابت با افراد محک بزنید.

شما همچنین می‌توانید از طریق ارسال پیام برای سایر کاربران تالار مجازی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و تبادل تجربه کنید. لازم به ذکر است سازمان بورس و اوراق بهادار به افرادی که موفق شوند در مسابقات تالار بیشترین بازدهی را به دست بیاورند، جوایزی اهدا می‌کند. این جوایز عمدتا به شکل اعتبار واقعی برای خرید سهام در بورس است.

با عضویت در تالار مجازی علاوه بر امکان خرید و فروش سهام در فضای شبیه‌سازی شده، به اغلب اطلاعات موردنیاز شامل: نوسانات قیمت سهام، اطلاعات شاخص‌ها، صف خرید و فروش سهام، اطلاعیه‌های منتشر شده توسط شرکت‌ها، پیغام‌های ناظر بازار و سایر موارد دسترسی پیدا می‌کنید. بنابراین می‌توانیم بگوییم سامانه تالار مجازی بورس، علاوه بر شبیه سازی معاملات، یک سامانه جامع اطلاع رسانی در بازار سرمایه هم محسوب می‌شود.

جالب است بدانید جذابیت تالار بورس صرفا به شبیه سازی معاملات بورس محدود نمی‌شود. یکی دیگر از بخش‌های خیلی جالب تالار مجازی بخش آموزش است. علاقه‌مندان به آشنایی با بورس می‌توانند با ورود به بخش آموزش تالار مجازی از محصولات و برنامه‌های آموزشی متعدد و متنوعی که به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار داده شده استفاده کنند. این برنامه‌ها به صورت فیلم‌های آموزشی، انیمیشن، فایل‌های صوتی و تصویری، کاریکاتور و متن در اختیار کاربران تالار مجازی بورس قرار دارد.

یک‌بار دیگر به آن دسته از افرادی که قصد دارند قدم به دنیای بورس بزنند توصیه می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری واقعی در این بازار، سرمایه‌گذاری بدون پول و ریسک در بورس مجازی ایران را تجربه کنند و بعد از کسب دانش بیشتر و تجربیات ارزشمند وارد دنیای واقعی بورس شوند.

——***——

برای یادگیری بیشتر در مورد بورس، مقاله‌های زیر را برایتان آماده کرده‌ایم:

تاریخچه بورس جهان و ایران

سرمایه گذاری در بورس و مزایای آن

ریسک پذیری در بورس

ورود به بورس؛ چطور وارد بورس شویم؟

اوراق بهادار و انواع آن

سهام و انواع آن

شاخص بورس چیست؟ همه چیز در مورد شاخص بورس

سرمایه گذاری در بورس برای تازه کارها

حقوق سرمایه گذاران در بورس

معرفی پایگاه های اینترنتی

 

منبع اصلی: سازمان بورس کالای ایران

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید