نکاتی ساده در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیججیتال

دو سه دهه است که ظهور اینترنت، زندگی بشریت را زیر و رو کرده است. اگر همین فردا اینترنت قطع شود، احتمالاً در بسیاری از کارهای زندگی‌تان دچار مشکلات و سردرگمی‌های اساسی خواهید شد.

من حدس می‌زنم پدیده بعدی که پتانسیل ایجاد تغییرات گسترده‌ای در مقیاس اینترنت را در زندگی ما دارد، می‌تواند فناوری موسوم به «بلاک چین» باشد.

در قسمت ۲۴ دورهمی مجازی کافه پول (که یکشنبه ۴ آبان ماه ۱۳۹۹ برگزار شد)، تلاش کردم از زوایای کمتر دیده شده‌ای به این پدیده نگاه کنم. در ادامه با من همراه شوید تا گزیده‌ای از مباحث مطرح‌شده در این دورهمی مجازی را برایتان بازگو کنم.

لینک‌های مرتبط:

بخوانید: تحلیل‌های هفتگی بازارهای طلا، سکه و دلار

ثبت‌نام کنید: ثبت‌نام در جدیدترین رویداد کافه پول

عضو شوید: کانال تلگرام کافه پول

 

—***—

بلاک چین؛ غول چراغ جادوی هزاره سوم

همانطور که گفتم، به نظر می‌رسد که یک بار دیگر، غول تکنولوژی از چراغ جادو رها شده باشد. این غول که توسط فرد یا افرادی ناشناخته با انگیزه‌های نامشخص و در زمانی نامعلوم ظهور کرده، حالا در خدمت ماست تا تلاش کنیم شبکه قدرت اقتصادی و نظم قدیمی امور انسانی را به چیز بهتری تغییر دهیم. اگر به دنبال یادگیری، فهم، دانش و علم باشیم!

 

چرا بلاک چین آری؟ چرا اینترنت نه؟

با وجود همه موهبت‌هایی که شبکه اینترنت به ما ارزانی داشته، آن‌طور که انتظار می‌رفته، نتوانسته آزادی و رفاه را به انسان‌ها هدیه بدهد. مردم امید داشتند که هزینه پایین و ارتباط گسترده در اینترنت بتواند سلسله‌مراتب‌های سنتی را رو به افول ببرد و به فراگیری شهروندان جهان در حال توسعه در اقتصاد جهانی کمک کند؛ اینکه ارزش و اعتبار از کیفیت کار نشات بگیرند و نه جایگاه.

اینکه دنیا ارزش‌محورتر، انعطاف‌پذیرتر و روان‌تر شود. مهم‌تر از همه، اینکه تکنولوژی به رفاه برای همه (و نه فقط ثروت برای تعداد اندک) کمک کند.

اما تاحالا تنها بخشی از این آرزوها و اهداف محقق شده‌اند. نهادها و شرکت‌های بزرگ عملا کنترل اینترنت را در دست گرفته‌اند و بسیاری از نگرانی‌های سوی تاریک این تکنولوژی که توسط پیشگامان اولیه عرصه دیجیتال مطرح شده بودند، به واقعیت پیوسته‌اند.

فناوری بلاکچین اما، می‌خواهد طرحی نو دراندازد و پدیدآورندگان آن امیدوارند که این فناوری، سرنوشتش با اینترنت متفاوت باشد.

با از راه رسیدن تکنولوژی بلاکچین، دنیایی از فرصت‌ها شکل گرفته تا تمام این روندها را برعکس کند. حالا ما یک پلتفرم داریم که اجازه به‌وقوع پیوستن بسیاری از موارد هیجان‌انگیز را می‌دهد.

هر یک از ما می‌توانیم صاحب هویت‌ها و اطلاعات شخصی‌مان باشیم. می‌توانیم تراکنش انجام دهیم و بدون واسطه‌های قدرتمند که به‌عنوان داوران پول و اطلاعات عمل می‌کنند، ارزش خلق و منتقل کنیم. میلیاردها انسان محروم‌مانده می‌توانند به‌زودی وارد اقتصاد جهانی شوند. می‌توانیم از حریم خصوصی‌مان محافظت کنیم و اطلاعات خودمان را به پول تبدیل کنیم.

 

بلاک چین چیست؟

بلاک چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنت است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک‌های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. برای درک بهتر بلاک چین به مثال زیر توجه کنید:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه‌ای حاوی اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراه‌شان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم، یا تغییری در آن بدهم، دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست، چون آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

این جمعی که از آن صحبت کردیم می‌تواند چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک گروه خاص استفاده شود.

پروتکل اعتماد در بلاک چین

تکنولوژی بلاکچین با چند راه به مسائل مربوط به امنیت و اعتماد پاسخ می‌دهد. اول اینکه: بلوک‌های جدید همیشه به‌طور خطی و به‌ترتیب زمانی ذخیره و به این صورت به «انتهای» بلاکچین افزوده می‌شوند.

وقتی یک بلوک به انتهای بلاک‌چین اضافه شود، بسیار سخت است که برگردیم و محتوای بلوک را جایگزین کنیم. به‌همین دلیل است که هر بلوک، هَش خاص خودش را نسبت به بلوک قبلی خودش دارد. کدهای هَش، با یک معادله ریاضی که اطلاعات دیجیتال را به رشته‌ای از اعداد و حروف تبدیل می‌کند به وجود می‌آیند. اگر به‌هر شکلی، این اطلاعات تغییر کنند، این کد هش هم تغییر می‌کند.

 

حالا می‌گوییم که چرا امنیت در بلاکچین مهم است: فرض کنید یک هکر تلاش می‌کند تا اطلاعات خرید شما را در دیجی کالا تغییر دهد و شما مجبور می‌شوید که برای یک خرید خود، دو بار پرداخت انجام دهید. همان لحظه‌ای که هکر مقدار پول خرید شما را تغییر می‌دهد، هش آن بلوک تغییر می‌کند. حالا بلوک بعدی در زنجیره بلوک‌ها هنوز هش قدیمی را دارد و هکر باید هش آن را نیز تغییر دهد و بلوک بعدی و بلوک بعدی آن و تا انتها!

هکرها برای تغییر یک بلوک باید اطلاعات داخل هر بلوک بعد از آن را نیز تغییر دهند و محاسبات دوباره همه آن هش‌ها قدرت محاسباتی بسیار بالا و غیرممکن نیاز دارد. به‌عبارت دیگر وقتی یک بلوک به بلاکچین اضافه می‌شود اصلاح اطلاعات یا حذف آن دیگر غیرممکن است

 

ارزهای دیجیتال چیست و چه ارتباطی با بلاک چین دارند؟

علاوه بر بازارهای سنتی مثل طلا و ارز و مسکن و بیمه و غیره، این روزها مدام از ارزهای دیجیتال صحبت می‌شود. اما با وجود شهرتی که پیدا کرده‌اند هنوز هم عده زیادی از افراد دقیقا نمی‌دانند که منظور از ارز دیجیتال چیست و این ارزها دقیقا چه کاربردی در دنیای امروز دارند.

ارزهای دیجیتالی در حقیقت ارزهایی هستند که با پروتکل‌های رمزگذاری‌شده طراحی می‌شوند و هدف‌شان کاهش تقلب و ممانعت از جعل و کلاه‌برداری ارزی است.

چرا ارزهای دیجیتال خوب هستند؟ فواید ارزهای دیجیتال

مهم‌ترین ویژگی ارز دیجیتال در غیرمتمرکز بودن آن است. هیچ نهاد، سازمان یا دولت خاصی، آن را تحت نظارت و کنترل خود ندارد. در نتیجه، دیگر خبری از دخالت دولت‌ها در مدیریت و پیشبرد پروژه‌های موجود، در شبکه بلاک‌چین نیست. در واقع بلاک چین، شبکه‌ای وسیع و گسترده است که ارزهای دیجیتالی در بستر آن تبادل می‌شوند.

برای انجام هرگونه تراکنش با ارز دیجیتالی در بستری گسترده نیاز به کلید‌های عمومی و خصوصی وجود دارد. این کلیدها، امنیت فعالیت با رمزارزهای دیجیتالی را بالا می‌برند. در واقع، عملیات تراکنش با ارزهای دیجیتال به کمک فرایندهای رمزگذاری مسیر تراکنش انجام می‌شود.

در روش‌های سنتی مبلغ زیادی به عنوان کارمزد در جابجایی ارزها و معاملات از سوی موسسات مالی واسطه و بانک‌ها دریافت می‌شود. اما انجام فعالیت‌های گوناگون با انواع ارز دیجیتال دیگر چنین مشکلی ندارد. یعنی به ازای مبلغ بسیار اندکی از کارمزد، امکان تراکنش‌های مالی وجود دارد.

 

نکته مهم قبل از شروع سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

پیش از شروع سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، باید توجه کنید که ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری معمولی نیستند. نوسانات این بازار از هر بازار دیگری بیشتر است. هنوز قوانین آن واضح و مشخص نیست و ریسک این وجود دارد که دولت این ارزها را ممنوع کند، صرافی هک شود یا اینکه به هر دلیلی دسترسی‌تان به کیف پول ارز را از دست بدهید. بنابراین سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک است.

ارز دیجیتال از کجا بخریم؟

تا همین چندسال پیش اگر قصد داشتید ارز دیجیتال بخرید، کار آسانی در پیش نداشتید ولی الان، گزینه‌های زیادی در قالب صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی پیش روی شماست. کافی است در این زمینه در اینترنت سرچ کنید: «خرید ارز دیجیتال»

برای خرید ارزهای دیجیتال، بهتر است از خرید اتریوم یا خرید بیت‌کوین شروع کنید. چون با خرید این دو ارز می‌توانید آن‌ها را به راحتی به سایر ارزها تبدیل کنید. به عبارتی ابتدا بیت‌کوین یا اتریوم را می‌خرید سپس آن را وارد صرافی‌ها کرده و به سایر ارزها تبدیل می‌کنید.

فرایند ساده شده سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

برای شروع فرایند سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال از راهنمای ساده زیر استفاده کنید:

اول:

ارز مورد نظر را انتخاب کنید. (بهتر است بیت کوین یا اتریوم باشد). اولین قدم این است که تصمیم بگیرید روی چه ارزی سرمایه گذاری کنید. درباره ارز مورد نظر به خوبی تحقیق کنید و اخبار منتشر شده از ارز مورد نظر را پیگیری کنید.

دوم:

کنار گذاشتن پول برای سرمایه گذاری. همه چیز نیاز به برنامه ریزی و هدف گذاری نیاز دارد. مبلغ سرمایه و دوره سرمایه‌گذاری را مشخص کنید. با توجه به ریسک‌‌هایی که در بالا گفته شد مبلغ موردنظر را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید و یا می‌توانید به عنوان مثال هر ماه به سرمایه خود اضافه کنید. دوره سرمایه گذاری خیلی مهم است. پیشنهاد می‌شود حداقل شش ماه در سرمایه‌گذاری بمانید.

سوم:

کیف پول ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. شما به یک کیف پول نیاز دارید که ارزهای خریداری شده را در آن نگه دارید. کیف پول های زیادی برای ارزها وجود دارد. تا حد امکان سعی کنید که از کیف پول‌های سرد (آفلاین مانند موبایل یا دسکتاپ) استفاده کنید.

چهارم:

فروش ارز مورد نظر در صرافی. پس از دوره سرمایه‌گذاری می‌توانید ارز خود را در صرافی‌های معتبر بفروشید

 

آیا ارزهای دیجیتال بدون اشکال و ایراد هستند؟

خیر! ارزهای دیجیتال هم خالی از عیب و ایراد نیست. مثلا به این ابرادات ارزهای دیجیتال دقت کنید:

ایراد اول: ثبات قیمت ندارند!

نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال خیلی زیاد است. شاید به دلیل عدم دخالت دولت‌ها! نوسانات قیمت بالا برای سرمایه‌گذاران بزرگ یک تهدید است. این شاید برای عده‌ای به منظور نوسان‌گیری مفید باشد اما افراد قدیمی و باتجربه به دنبال ثبات و ریسک کمتر هستند که یکی از دلایل محکم مخالفتشان است.

برای بررسی این موضوع می توانید قیمت بیت کوین را در طول تاریخ بررسی کنید!

ایراد دوم: نبود قوانین کارا

استفاده از ارزهای دیجیتال در ایران بلامانع است، اما خرید و فروش هرگونه ارز دیجیتال در صرافی‌های معتبر قانونی هنوز هم چالش‌های خاص خود را دارد.

قوانین آنقدر در این زمینه غیرشفاف است که با وجود آزاد بودن استفاده از ارزهای دیجیتال، در سایت پلیس فتا عنوان شده که هرگونه خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های رسمی غیرقانونی است و با آن برخورد می‌شود!

ایراد سوم: عقیده غلط درباره بیت کوین

تصور کنید روزی فرا برسد که تمام مردم دنیا به جای استفاده از پول‌های سنتی از ارزهای دیجیتال استفاده کنند. در چنین شرایطی در صورت هرگونه کلاهبرداری و تخلف، امکان ردیابی و پیگیری فرد خاطی وجود ندارد!

این باعث عدم ثبات سیستم مالی کشور و بروز مشکلات امنیتی بزرگی می‌شود تا جایی که اگر فردی دارای مقدار زیادی ارز دیجیتال باشد در صورت فوت شدن موجودی حساب او قابل انتقال به وراث نیست!

 

—***—

ممنون از این‌که با خلاصه مطالب کافه پول ۲۴ همراه من بودید. بسیار خوشحال می‌شوم درباره مباحث ارائه‌شده در گزارش، سوالات‌تان را در بخش نظرات بپرسید تا در نخستین فرصت به آن‌ها پاسخ دهم و اگر تجربه‌ای دارید، ممنون می‌شوم بازگو کنید.

 

پیروز و ثروتمند باشید

عبدالحکیم بائی

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید