معامله‌گران با احساس!

حتی افرادی که در بهترین و با ثبات‌ترین بازارهای مالی دنیا فعالیت می‌کنند هم هرگز نمی‌توانند ادعا کنند که دچار احساسات مختلف نمی‌شوند، هیجانات هزار رنگ به ذهنشان هجوم نمی‌آورد و می‌توانند کاملاً منطقی در بازار فعالیت کنند. چه رسد به بازارهای مالی معمولاً بی ثبات یا حداقل کم ثبات (!) ایران!

در قسمت ۲۷ دورهمی مجازی کافه پول (که یکشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹ برگزار شد)، تلاش کردم مخاطبینم را از نظر ذهنی برای پذیرش هیجانات مختلف و احساسات گوناگونی که در بازارهای مالی تجربه می‌کنند، آگاه کنم تا ضمن یادگیری مهارت مهم کنترل احساسات، تصمیم‌های مالی بهتری بگیرند.

در ادامه با من همراه شوید تا گزیده‌ای از مباحث مطرح‌شده در این دورهمی مجازی را برایتان بازگو کنم.

لینک‌های مرتبط:

بخوانید: تحلیل‌های هفتگی بازارهای طلا، سکه و دلار

ثبت‌نام کنید: ثبت‌نام در جدیدترین رویداد کافه پول

عضو شوید: کانال تلگرام کافه پول

 

—***—

چرا در بازارهای مالی دچار احساسات مختلف می‌شویم؟

شاید کسانی را دیده باشید که منتظر هستند تا روزی بازارهای مالی آرام بگیرند و فعالیت‌هایشان را در این بازار شروع کنند. من اما به شما می‌گویم که «انتظار این افراد هرگز به پایان نخواهد رسید!» چرا؟

چون ذات بازارهالی مالی، نوسان دائمی آن‌هاست. اصلا این همه سود و ضرری که در این بازار می‌بینید، همه ناشی از هممین نوسان‌ها و بالا و پایین‌شدن‌هاست..

در حقیقت اگرنوسانی نباشد، سود و ضرری هم وجود نخواهد داشت. پس گام اول پذیرش این موضوع بسیار مهم است که «بازارهای مالی، زنده به آن‌اند که آرام نگیرند، موج‌اند که آسودگی‌شان، به معنای عدم آن‌هاست»!

بسیار خب!

وجود چنین نوسانات دائمی در بازارهای مالی باعث به وجود آمدن احساسات مختلف و بعضاً متناقضی می‌شود. همانطور که گفتم، به ویژه در بازارهای ایران که مثل سایر بازارهالی مالی دنیا، بر مدارهای اصولی و کاملاً مشخص اداره نمی‌شود و هر خبر سیاسی تازه‌ای می‌تواند به عنوان یک شوک، دریای آرام این بازارها را مواج و آشفته کند.

شاید بتوانم با مثال یک جاده مه‌آلود، این موضوع را بهتر جا بیندازم. بازارهالی مالی در ایران همچون جاده‌های مه‌آلودی هستند و شمایی که در ان فعالیت دارید، مثل راننده‌ای هستید که انگار بیش از چند متر جلوتر را نمی‌توانید ببینید.

اما هرچیزی چاره‌ای دارد. چاره‌ای که در مواجهه با احساسات مختلف باید بیندیشید، شناخت احساسات، پذیرش آن‌ها و راه‌های مدیریت این احساسات است.

در حقیقت با یادگیری این راه‌ها ابهامات کمرنگ‌تر می‌شود و احساسات منفی دیگر راه منطق و عقل را سد نخواهد کرد.

باهم در ادامه با برخی از این راه‌ها آشنا می‌شویم. با یادگیری این راه‌ها، مه غلیظ جاده به یک مه دلپذیر و رقیق تبدیل شده و شما به راحتی با سرعتی بیشتر و مطمئن‌تر رانندگی می‌کنید.

 

آیا احساسات مختلف، لزوماً بد هستند؟

ما انسانیم و باید بگویم به تعداد انسان‌های کره زمین، طرز فکر مختلف و طبعاً احساسات گوناگون وجود دارد. شاید بتوانم بگویم این احساسات بعضاً غیرمنطقی هستند، اما باید تاکید کنم که این‌ها، کاملاً انسانی هستند. با دانستن همین موضوع،‌ می‌توانیم احساسات‌مان را بهتر و راحت‌تر و با آغوشی بازتر بپذیریم. خیلی‌ها احساساتشان را سرکوب می‌کنند. اما تا وقتی پذیرش و راه‌حل برای مدیریت آن هست، چرا سرکوب؟

آیا افراد حرفه‌ای و با تجربه، از هجوم احساسات در امان هستند؟

خیر! هرگز! حتی حرفه‌ای‌ترین افراد در بازارهالی مالی و معامله‌گران بزرگ هم ممکن است دچار عواطف مختلفی مثل طمع، خشم، یاس و ناامیدی و حتی ترس و وحشت شوند. چون بحث موضوع بسیار مهمی به اسم «پول» در میان است. منتها افرادی در این بازارها موفق‌ترند که بتوانند این احساسات را نه سرکوب، بلکه مدیریت کنند و در کنترل خودشان بگیرند.

۵ جز برای یک معامله خوب فراتر از احساسات

گفتیم که احساسات نه حذف شدنی هستند نه با سرکوبشان راه به جایی می‌بریم. من ۵ جز یک معامله خوب که فراتر از احساسات است را به شما یاد می‌دهم.

جزء اول: فرایند ثروت خودتان را بشناسید

به بیان ساده، منظورم این است پروفایل سرمایه گذاری‌تان را بشناسید. مثلاً اینکه پولی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، چه بخشی از دارایی‌های شما را تشکیل می‌دهد؟ به این پول تا چه موقع نیاز ندارید؟ درآمد ماهانه شما چقدر است؟ کل دارایی‌هایتان چقدر است؟ قصد دارید از این سرمایه‌گذاری‌تان ماهانه چقدر پ‍ول دربیاورید؟

پرسیدن این سوالات و سوالات مشابه به شما در شفاف‌سازی با خود کمک می‌کند. خیلی از افراد بدون شناخت از خود و انتظاری که از خودشان برای ثروتمند شدن دارند، آگاه نیستند و طبیعتاً دچار زیان می‌شوند.

برای اینکه فرانید ثروت خودتان را بهتر بشناسید، پیشنهاد می‌کنم محصول فوق‌العاده کاربردی «هنر سرمایه‌گذاری برای همه» را تهیه کنید.

جزء دوم: فرایند معامله‌گری شما چطور است؟

جزء پراهمیت دوم برای یک معامله خوب این است که فرایند معامله‌گری‌تان را بشناسید و آن را واضح و شفاف مشخص کنید. مثلاً اینکه در کدام بازار قصد فعالیت جدی و متمرکز دارید؟ بورس؟ انس طلا؟ بازار نفت؟ بازار ارزهای دیجیتال؟

جزء سوم: طراحی برنامه معاملاتی

جزء بعدی طراحی یک برنامه معاملاتی دقیق است. اینکه چه ساعاتی می‌خواهید برای فعالیت در بازار مالی مورد نظر کار کنید؟ آیا قصد دارید هر روز کار کنید؟ قصد دارید از مثلاً شغل کارمندی‌تان استعفا دهید یا همزمان با آن این کار را هم انجام دهید؟ و…

جزء چهارم: طراحی سیستم خوب

برای یک معامله خوب باید مشخص کنید که قصد دارید با چه سیستم فکری و عملی کار کنید. آیا اصلا می‌دانید سیستم معاملاتی یعنی چه؟ آیا سیستم‌های معاملاتی را می‌شناسید؟

جزء پنجم: ارزیابی معاملات در حین اجرا

فرض کنید وارد بازارهای مالی شده و در حال فعالیت هستید. آیا می‌دانید در ادامه چه چیزهایی انتظارتان را می‌کشد؟ چطور باید معاملات‌تان را ارزیابی کنید؟ اصلا حرکت بعدی شما در شطرنج معاملاتی‌ای که در آن هستید چیست؟

 

جزء ۵ +۱: بازنگری صادقانه معاملات

گفته بودم ۵ جزء، اما جزء ششم که الان می‌خواهم از آن صحبت کنم، اتفاقا از بقیه اجزا مهم‌تر است. بازنگری صادقانه معاملات!

حالا که دیگر معاملاتتان به پایان رسیده، وقت ارزیابی و بازنگری است. وقت اینکه اشتباهات را پیدا کنید. اینکه چه موقع باید کدام سهم یا جنس را می‌خریدید و از دستش دادی؟ چه موقع باید فروشنده بودید و این کار را نکردید و چه فرصت‌هایی پیش آمده که قدرش را ندانسته‌اید.

اگر از اشتباهات‌تان درس گرفتید، معامله‌گر خوبی می‌شوید وگرنه مثل این همه آدم که هر روز زیان می‌کنند و سودشان به جیب افراد حرفه‌ای می‌رود، مجبور خواهید بود از درب خروج، مایوسانه و نومیدانه خارج شوید!

سعی کنید به توصیه‌‌هایی که در ادامه به شما می‌گویم، عمل کنید تا معاملات و فعالیت‌های بهتری داشته باشیى

برنامه خودسازی و بهانه‌هایی که گریبان‌گیرمان می‌شوند!

لازم است یک برنامه خودسازی تنظیم کنید. خودتان را بهتر و عمیق‌تر بشناسید. رسالت‌تان را، اهدافتان را و آرزوهایتان را برای خود شفاف کنید. ببینید واقعاً چه می‌خواهید.

این برنامه خودسازی باید شامل جزئیات هم بشود. اینکه در چه مواقعی حالتان خوب است و چه مواقعی نه چندان روبراه، اینکه سطح ریسک‌پذیری شما چقدر است و بر اساس آن چطور باید معامله کنید.

برنامه خودسازی را هرچه سریع‌تر تنظیم کنید و حتماً مکتوبش کنید. هرچیزی که روی کاغذ بیاید، ضمن ماندگاری بیشتر، باعث تخلیه ذهن شما از این همه فکر و شلوغی خواهد شد.

در راه شناخت خود و  پیمودن مسیرهای دشوار موفقیت، بهانه‌های مختلفی گربیان‌گیر شما می‌شود. از همین الان بگویم که باید خود را برای مقابله با این بهانه‌ها آماده کنید. هرچه آدم ناموفق می‌بینید، اسیر بهانه‌ها بوده‌اند. موفق‌ها اجازه نمی‌دهند بهانه‌ها سد راهشان شود. یادتان باشد که افراد موفق بهانه‌جویی نمی‌کنند!

اصولاً تفاوت بین کسانی که با وضعیت بسیار حسرت‌برانگیز به کار و شغل فعلی خود چسبیده‌اند و دائم در اضطراب از دست‌دادن آن هستند و افراد موفق، در میزان حاشیه‌روی و بهانه‌جویی‌های آنهاست. برای درک صحت این مطالب یک انسان موفق را در نظر بگیرید.

او تمام بهانه‌هایی را که یک انسان ناموفق به کار می‌برد، می‌توانسته به کار ببرد، اما این کار را نکرده اما برعکس آن‌هایی که در زندگی به‌جایی نرسیده‌اند و برنامه‌ای هم برای رسیدن به‌جایی ندارند، یک دایره‌المعارف کامل از توجیهات روزمره برای کارهایشان دارند و اغلب نیز حاضر جواب و خودرای هستند.

قوانین جدید سرمایه‌گذاری و پول را یاد بگیرید

و سخن پایانی من برای شما شاید کمی کلیشه‌ای به نظر برسد اما کلیشه‌ای بودن یک حرف به معنای نادرست بودن آن نیست.

لازمه هر سرمایه گذاری موفق، آگاهی کامل نسبت به تکنیک ها و قوانین به خصوص آن بازار است. هر بازاری قوانین ویژه و جذابیت‌های خاص خودش را دارد.  برای حفظ سرمایه و چند برابر کردن آن‌ها، همه و به ویژه تازه‌کارها باید اطلاعات دقیق نسبت به قوانین آن داشته باشند.

 

 

هر روز یاد بگیرید و پیشرفت کنید. اگر کسی صرفا با فرضیات و تجربیات کم خودش وارد معامله‌گری شود دچار استرس زیادی می‌شود. معامله گران موفق مضطرب و استرسی نمی‌شوند. این افراد بلد هستند آرامش خودشان را حفظ کنند. آن‌ها اعتماد به نفس بالایی دارند و همین آرامش و اعتماد به نفس یکی از رموز موفقیت آن‌هاست.

یادتان نرود که با حفظ آرامش خود در بازارهای مالی و بازنگری در شیوه‌های معامله گری‌تان هر روز بهتر شوید. اگر ضرر کردید، بدانید حتی بهترین معامله‌گران نیز در بازار سرمایه ضرر می‌کنند. تنها یک دسته از بازیگران بازار هستند که در کف قیمتی می‌خرند و در سقف قیمتی می‌فروشند و همیشه به خوبی جهت بازار را تشخیص می‌دهند: دروغ‌گوها!

 

‌—***—

ممنون از این‌که با خلاصه مطالب کافه پول ۲۷  همراه من بودید. بسیار خوشحال می‌شوم درباره مباحث ارائه‌شده در گزارش، سوالات‌تان را در بخش نظرات بپرسید تا در نخستین فرصت به آن‌ها پاسخ دهم و اگر تجربه‌ای دارید، خوشحال می‌شوم بازگو کنید.

 

پیروز و ثروتمند باشید

عبدالحکیم بائی

برای اطلاع از آخرین مطالب و رویدادهای آموزشی و تحلیل‌ها، عبدالحکیم بایی را اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه ها

5 Responses

 1. با سلام،
  ضمن تشکر از آقای بائی ، با شرکت در این وبینار نکته (( احساسات قابل حذف نیست باید آن را مدیریت کرد )) برایم قابل توجه و گرانقدر بود.

 2. سلام و عرض ادب
  سپاس از مقالات عالی و محتوای مفیدی که در وبینارهای کافه پول به رایگان به اشتراک می‌گذارید.
  نکته طلایی که من در کافه پول ۲۷ یاد گرفتم این است که:
  حرفه‌ای‌ها هم دچار احساسات می‌شوند زیرا همه ما انسانیم.
  شاد، سلامت و سربلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید