«هرجا که پول و قدرت باشد، دسیسه‌هایی هم در کار است.» شاید شما هم با شنیدن این جمله خیال کنید اسیر توهم توطئه شده‌ام. اما این‌چنین نیست. من در مورد واقعیت‌ها حرف می‌زنم. منظورم مافیا نیست. منظورم قوانینی است که افراد بزرگ و پشت پرده وضع می‌کنند تا ثروت‌اندوزی بیشتری کنند.

آیا شما هم دوست دارید در مورد قوانین پول بیشتر بدانید؟ دوست دارید بدانید بحران‌های مالی چه وقت به اتمام می‌رسند؟ دوست دارید بدانید بهترین راه مقابله با دسیسه‌ها چیست و چطور می‌توانید شما هم از بازی پول، چیزی به دست آورید؟

در دورهمی مجازی کافه پول شماره ۳ که یکشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ برگزار شد، در مورد دسیسه‌های پول صحبت کردم و برخی از قوانین پول و ثروت را به دوستان شرکت‌کننده یادآوری کردم.

در ادامه با من همراه شوید تا گزیده‌ای از مباحث مطرح‌شده در این دورهمی مجازی را برایتان بازگو کنم.

لینک‌های مرتبط:

بخوانید: تحلیل‌های هفتگی بازارهای طلا، سکه و دلار

ثبت‌نام کنید: ثبت‌نام در جدیدترین رویداد کافه پول

عضو شوید: کانال تلگرام کافه پول

 

—***—

آیا بحران‌های اقتصادی، صرفاً یک حادثه است؟

برخی می‌گویند بحران‌های اقتصادی، کاملاً تصادفی و اتفاقی است. من اما معتقدم همه‌کسانی که بازی پول و ثروت را بلد هستند، دقیقا می‌دانند دارد چه اتفاقاتی می‌افتد. آن‌ها آن‌قدر قدرت دارند که کارگردان این بازی هستند و اغلب مردم و افراد عادی، دارند برایشان بازی می‌کنند.

البته که منظورم از دسیسه‌ها، دسیسه‌های لزوماً شیطانی یا خیلی وحشتناک نیست. حتی وقتی یک تیم ورزشی در نیمه بازی به اتاق رختکن می‌رود، این عمل ازنظر فنی یک دسیسه علیه تیم مقابل است. در حقیقت منظور من این است که «هرکجا سود شخصی وجود دارد، یک دسیسه وجود دارد.»

چهار اجبار مالی که قدرتمندان بر مردم تحمیل می‌کنند

چهار عامل مهم وجود دارد که اغلب مردم را در فقر نگه می‌دارد و باعث می‌شود ثروتمندان همچنان رشد کنند و پولدارتر و قدرتمندتر شوند. این عوامل این‌ها هستند:

به اعتقاد من، این‌ها نیروهایی هستند که دسیسه‌گران از آن‌ها برای گرفتن پول شما استفاده می‌کنند. چون دسیسه‌گران با یک سری قوانین متفاوت بازی می‌کنند، می‌دانند چگونه از این نیروها برای افزودن بر ثروتشان استفاده کنند، درحالی‌که همین نیروها دیگران را فقیر می‌کند.

 

چطور اسیر این دسیسه نشویم؟

اگر شما می‌خواهید ازنظر مالی زندگی‌تان را تغییر دهید، باید قوانین مالی‌تان را تغییر دهید. این تنها می‌تواند به‌وسیله افزایش هوش مالی شما و از راه «آموزش» محقق شود. وقتی شما در مورد اینکه پول چیست و چگونه کار می‌کند می‌آموزید، دارای یک نوع برتری نسبت به دیگران می‌شوید. دیگرانی که حاضر نیستند یا بلد نیستند چنین برتری‌ای برای خودشان داشته باشند.

حتی با آموزش می‌توانید کاری کنید که از مالیات، بدهی، تورم و بازنشستگی به نفع خودتان استفاده کنید. یاد خواهید گرفت که «ثروتمندان چگونه در بازی پول شرکت می‌کنند.»

یک باور اشتباه و غلط مالی!

ما متأسفانه از کودکی با باورهای اشتباهی مثل «پول علف خرس نیست» دچار نوعی جبر شده‌ایم و گویی پذیرفته‌ایم که پول، دست‌نیافتنی است! ما با باورهای اشتباه مالی تلاش می‌کنیم با فریب خودمان و اطرافیان به زندگی ساده خود قناعت کنیم و به‌قول‌معروف از همان ابتدا با پاک کردن صورت‌مسئله، اصلاً هیچ تلاشی در جهت تغییر اوضاع اقتصادی خود انجام ندهیم.

باورهای غلط زیادی در مورد ثروت و موفقیت وجود دارند. اما در اینجا می‌خواهم شمارا با یک باور مالی اشتباه، آشنا کنم. باوری غلط درباره پول که جامعه و نسل ثروتمند به ما تحمیل کرده‌اند. اگر از افرادی که صفر تا صد ثروتمندی را با تکیه‌بر توانایی‌های خود طی کرده‌اند درباره‌ این باور غلط مالی سؤال کنید، خواهید دید که این اشخاص به‌هیچ‌عنوان به این جمله بی‌پایه و اساس معتقد نبوده‌اند. همین بی‌اعتقادی و تردید به‌درستی این باور یکی از عوامل اصلی موفقیت مالی این افراد باهوش است.

پول ریشه همه بدی‌هاست

این باور کذایی، متأسفانه باعث شده بذر مخالفت با تولید ثروت و پول‌سازی در اذهان اکثر افراد جامعه کاشته شود.

با این باور غلط، گویا پذیرفته‌ایم که پول چیز بسیار بدی است، هرچه آدم پولدار است، بدتر و ناپاک‌تر است و به‌این‌ترتیب، باعث می‌شود که قضاوت‌های بد و بیجایی نسبت به افراد پولدار و کسب ثروت داشته باشیم.

باید به‌جای آن، این باور را در خود تقویت کنیم که با پول، در کسب‌وکار خود تصمیمات بهتری می‌گیریم و همین باعث می‌شود موفق‌تر باشیم. اکثر مردم تنها به این دلیل در دنیای ثروت و تجارت شکست می‌خورند که باور کرده‌اند کسب ثروت و پول و رسیدن به استقلال مالی، خودخواهی است و چیزی غیرانسانی!

اجازه بدهید این جمله را یک‌بار برای همیشه اصلاح کنم که: «این ناآگاهی است که ریشه همه بدی‌هاست نه پول»

 

چند قانون غلط پول و نسخه اصلاح‌شده آن‌ها

بیشتر ما درآمد ثابت و محدود داریم و نیازهای نامحدود. یعنی سر ماه عدد مشخصی پول به‌حساب ما می‌آید، اما هرماه چیزهای جدیدی پیدا می‌کنیم که دلمان بخواهد: یک گوشی جدید، لباس نو و کتاب‌هایی جذاب. ولی اشتباهات مالی به ما اجازه نمی‌دهد که به خواسته‌های دلمان توجه کنیم و هرچه می‌خواهیم را داشته باشیم. چند مورد از این اشتباهات را باهم مرور کنیم:

 

فقط باید پس‌انداز کنیم

آدم‌های زیادی را می‌شناسیم که تنها پس‌انداز نقدی دارند. آدم‌هایی که در بهترین حالت یک دارایی سرمایه‌ای مثل سکه و دلار خریده‌اند و نشسته‌اند تا شاید یک روز دلار بالا برود و سود کنند.

برای این نوع سرمایه‌گذاری‌ها دو سرنوشت قابل‌تصور است: اگر دلار ارزان شود سرمایه‌گذار ضرر می‌کند. اگر دلار گران شود با بالا رفتن بقیه مخارج زندگی، سرمایه‌گذار ضرر می‌کند. درواقع آن‌ها از تورم همیشه عقب می‌مانند.

نسخه اصلاح‌شده: سرمایه‌گذاری را یاد بگیریم

وقتی یک پول می‌تواند برای ما جریان درآمدی دائمی ایجاد کند، چرا باید آن را پس‌انداز کنیم؟ یک قانون نانوشته بسیار مهم وجود دارد که می‌گوید: اگر به ثروت فکر می‌کنید، مجبور هستید به سرمایه‌گذاری هم‌فکر کنید…

یادتان باشد: کلید ثروت، سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی است که برای ما جریان درآمدی پایدار ایجاد کند

 

برای سرمایه‌گذاری سبد سهام تشکیل دهید

برخی افراد معتقدند کسی که مثلاً در بورس سرمایه‌گذاری کرده، حتماً باید یک سبد متنوع سهام تشکیل دهد. به‌اصطلاح می‌گویند «همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید.»

اما من می‌گویم این‌یک قانون اشتباه است. من معتقدم برای سرمایه‌های پایین (حداقل زیر ۱ میلیارد تومان) باید تک سهم یا حداکثر دو سهم باشیم.

نسخه اصلاح‌شده: برای سرمایه‌گذاری سبد دارایی تشکیل دهید

من همواره توصیه کرده‌ام که اگر درجایی مثل بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید، روی یک یا دو سهم خوب تمرکز کنید. از طرفی در یک دید کلان‌تر می‌گویم اگر مثلاً یک میلیارد تومان سرمایه دارید، همه را در بورس یا همه را در طلا و دلار وارد نکنید. بلکه آن را به دارایی‌های مختلف تقسیم کنید تا در نوسانات بازار بتوانید منعطف‌تر پیش بروید.

به عبارتی من برخلاف این نظر که می‌گوید: «هیچ‌وقت همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید.» معتقدم: «همه تخم‌مرغ‌ها را داخل یک سبد بگذار و سبد را داخل یک گاوصندوق.»

 

سخن پایانی: آموزش ببینید و مطالعه داشته باشید

به نظر بیشتر سرمایه‌گذاران موفق مثل وارن بافت، کاری بهتر از «سرمایه‌گذاری روی خود» وجود ندارد.

این اولین سرمایه‌گذاری است که هرکس باید انجام دهد. قبل از آن‌که به این فکر کنید که چه خانه‌ای بخرید، از خود سؤال کنید که هرروز برای چه‌کاری می‌خواهید از آن خانه خارج شوید. قبل از کشف ارزش سهام شرکت‌ها، باید هویت اصلی خود را کشف کنید.

سرمایه‌گذاری روی خود هم با آموزش به دست می‌آید و هم بامطالعه کتاب‌های ارزشمند و مفید.

در حقیقت یکی از سودآورترین سرمایه‌گذاری‌های دنیا، مطالعه و آموزش دیدن است. می‌توانید با خواندن یک کتاب ۵۰ هزارتومانی، مهارتی بیاموزید که هرماه چند میلیون تومان درآمد بیشتر داشته باشید. و البته می‌توانید آموزش ببینید و با یک آموزش مثلاً یک‌میلیون تومانی، ده‌ها میلیون تومان ثروت به دست آورید.

 

—***—

ممنون از این‌که با خلاصه مطالب کافه پول ۳ همراه من بودید. خوشحال می‌شوم درباره مباحث ارائه‌شده در گزارش، سوالاتتان را در بخش نظرات بپرسید تا در اولین فرصت به آن‌ها پاسخ دهم و اگر تجربه‌ای دارید، چه خوب است که آن‌ها را بازگو کنید.

 

پیروز و ثروتمند باشید

عبدالحکیم بائی

 

2 Responses

  1. در این وبینار مفید و کاربردی شرکت کردم و در آن نکات جالبی درباره قوانین جدید پول، بازی پول و جریان نقدینگی گفته شد. با تشکر از آقای بایی

دیدگاهتان را بنویسید