همان‌طور که مي‌دانید این روزها مسائل اقتصادی دغدغه درجه اول تمام اقشار جامعه شده است. دارا و ندار فرقی ندارند. این روزها یکی از چالش‌های مهم که تقریبا در بین اکثر اقشار جامعه مشترک است، نحوه صحیح مدیریت سرمایه‌ و دارایی‌هاست.

در سال گذشته دیدیم که میلیون‌ها نفر در کشور به‌دلیل عدم آشنایی با اصول مدیریت سرمایه، هزاران میلیارد تومان از سرمایه‌هایشان را در بورس به فنا دادند و کاسه چه‌کنم چه‌کنم دست گرفتند.

همچنین در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم که بسیاری افراد مثلا بدون توجه به ترجیحات نقدشوندگی خود، کسر بزرگی از پول‌هایشان را در ملک سرمایه‌گذاری کرده و ماه‌هاست نمی‌توانند ملک‌شان را بفروشند؛ حتی به زیر قیمت!

افراد زیادی را می‌شناسیم که به‌دلیل نداشتن شم اقتصادی یا حتی سهل‌انگاری، حجم زیادی از سرمایه‌هایشان را به‌صورت نقدی نگه داشته و بدون آن‌که در حوزه مناسبی سرمایه‌گذاری کنند، شاهد آن بودند که تورم، هر روز از قدرت نقدینگی آن‌ها کاسته است و نمی‌دانند چه کنند.

اگر شرایطی شبیه به این‌ها برای شما هم پیش آمده، وقت آن است درباره نحوه مدیریت سرمایه و دارایی‌هایتان تجدیدنظر کرده و اجازه ندهید اشتباهات سال‌های گذشته را در سال 1400 تکرار کنید.

در دورهمی مجازی کافه پول که یکشنبه شب، ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۰  برگزار شد، درباره اصولی حرف زدیم که هر کسی با هر میزان سرمایه و دارایی، لازم است برای مدیریت بهتر اموال و دارایی‌هایش با آن‌ها آشنا باشد. تلاش کردیم به شرکت کنندگان کمک کنیم تا بتوانند سرمایه‌ها و دارایی‌هایشان را به‌گونه‌ای مدیریت کنند که نه تنها ارزش آن‌ها حفظ شود؛ بلکه هر سال بر ارزش آن‌ها اضافه شود.

 

لینک‌های مرتبط:

بخوانید: تحلیل‌های هفتگی بازارهای طلا، سکه و دلار

عضو شوید: کانال تلگرام کافه پول

 

—***—

مثلث سرمایه‌گذاری را یادتان هست؟

اگر تا به حال در برنامه‌های کافه پول شرکت کرده باشید، می‌دانید که ما مثلثی داریم به اسم مثلث هوش مالی.

برای اینکه هوش مالی بالایی داشته باشیم، باید تلاش کنیم این مثلث را با هر سه ضلع قدرتمندش در ذهنمان داشته باشیم و تقویت کنیم.

بهبود فردی و درآمدزایی دو ضلع از سه ضلع این مثلث‌اند. اما ضلع سوم که عامل موثری در پولدار شدن و کسب ثروت به شما می‌رود، سرمایه‌گذاری است.

در برنامه امروز کافه پول تلاش کردم سرمایه گذاری را از ابعاد مختلف برای دوستان تشریح کنم و به آن‌ها گوشزد کنم که اصول مدیریت سرمایه و دارایی چقدر مهم است.

 

چرا دانستن اصول سرمایه‌گذاری و مدیریت آن مهم است؟

در یک جمله «قدرت خرید ما روزبه‌روز کاهش پیدا می‌کند!»

۴ دهه قبل، قیمت یک ملک کمتر از ۱۰۰ هزار تومان بود!

آخرین باری که کفش خریدید چقدر بابت آن پول پرداختید؟ فرض می‌کنیم ۴۰۰ هزار تومان! یعنی بیش از ۴ برابر پول یک ملک مسکونی در دهه ۵۰!!

روزبه‌روز قدرت خرید کمتر می‌شود. بنابراین اگر به دنبال این باشیم که پول هایمان را با مشقت و زحمت روی‌هم بگذاریم تا روزی جمع شود و ما را ثروتمند کند به نظر به سمت بیراهه محض می‌رویم!

مثلا ممکن است امروز تصمیم بگیریم ملکی را فروخته و با پول آن طلا بخریم و روز دیگر بخشی از طلاهایمان را وارد بازار خودرو کنیم و الی آخر… اما این کار به همین سادگی نیست؛ مگر به‌کمک یادگیری اصول مدیریت سرمایه و دارایی.

با درآمد خالی یا پس انداز کردن نمی‌توانید ثروتمند و از نظر مالی مستقل شوید. بلکه فقط با یادگیری اصول سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی و سرمایه می‌توانید به این مهم برسید.

آخر در سرمایه‌گذاری تناقض وجود دارد!!

بله! به نظر می‌رسد با ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری، با تناقض‌های بعضاً عجیبی هم مواجه می‌شویم. بعضی از مدرسین به ما می‌گویند در چنین بازارهایی باید حسابی ریسک کنید و ترس را کنار بگذارید. برخی دیگر به ما می‌گویند با رویکرد ترسو بودن و احتیاط باید وارد عمل شد.

بالاخره چه باید کرد؟

دشواری‌های مدیریت سرمایه‌ و دارایی در چنین جاهایی است. اینکه ندانیم چه کنیم، اینکه ندانیم به حرف چه کسی گوش کنیم و چه کاری بهترین کار است.

من اما به شما می‌گویم بهترین چیز، آموزش دیدن و تجربه کردن است. شما با آموزش صحیح از کسانی که خودشان در این راه دشوار دچار شکست‌های زیادی شده و دوباره از جایشان برخاسته‌اند، می‌توانید زمان رسیدن به اهدافتان را کوتاه‌تر کنید و با کسب تجربه می‌توانید هر روز، تعداد شکست‌هایتان را کمتر کنید.

 

چیزهایی که یا نداریم و یا دوستشان نداریم!

سرمایه‌گذاری موفق، مستلزم چیزهایی است که یا اغلب ما نداریمشان یا برایمان چیزهایی خوشایندی نیستند.

برخی از این چیزها از قرار زیرند:

شناسایی نقاط ضعف خود

ما از دانستن نقاط ضعف خودمان بدمان می‌آید. اغلب ما حتی اگر به صورت زبانی بگوییم انتقادپذیر هستیم، از مورد انتقاد واقع شدن بیزاریم و برایمان چیزی ناراحت کننده است.

همانطور که در روانشناسی خود، کمی پایین‌تر گفته‌ام، مغز ما دلش حفظ شرایط موجود را می‌خواهد و برای همین هم تغییر کردن سخت است. یافتن نقاط ضعف، مجبورمان می‌کند به تغییری که مغزمان آن را امری ناخوشایند تلقی می‌کند!

 

روانشناسی خود

کار کردن روی خود باعث پدیدار شدن و به اصطلاح «رو آمدن» ضعف‌های ما می‌شود. برای همین هم اغلب ما دلمان نمی‌خواهد به دنبال روانشناسی خود برویم. مغز ما دوست دارد در محیط امن و آسوده خود بماند و خیال کند همه چیز در بهترین شرایط خود به سر می‌برد. برای همین هم روانشناسی خود، یا برامیان دشوار و تلخ است و یا برای عقب انداختن آن دائماً وقت کشی می‌کنیم و سرمان را به چیزهای دیگر گرم!!!

 

تجربه

شکست‌ها، اتفاقات بد و بحران‌ها، تجربه‌هایی ارزشمند و گرانبها هستند که بهای زیادی برای به دست آوردنشان به صورت مستقیم و غیرمستقیم پرداخته‌ایم. اما خیلی اوقات این هزینه را نمی پردازیم و طبیعتاً تجربه را به دست نمی‌آوریم. تنها کسانی در بازارهای سرمایه موفق می‌شوند که از شکست‌ها درس بگیرند و بهای تجربه‌هایشان را پرداخت کرده باشند. شما چقدر در حرفه و تخصص خود تجربه کسب کرده‌اید؟

 

زیان و ضرر

همه ما آدم‌ها از زیان کردن بدمان می‌آید و از ان بیزاریم. اغلب ما دوست داریم خودمان را در اینگونه مواقع گول بزنیم و سرمان را به چیز دیگری گرم کنیم تا نبینیم در حال ضرر کردن هستیم.

اما کسانی که سرمایه‌گذاری را بلد هستند و اصول آن را به خوبی یاد گرفته‌اند، می‌دانند که زیان کردن یکی از بدیهی‌ترین اتفاقاتی است که حتی برای قدرتمندترین سرمایه‌گذاران هم بعضاً با ارقام سنگین اتفاق می‌افتد. منتها فرق چیست؟ اینکه این افراد، زیانشان را به خوبی واکاوی می‌کنند و به دنبال دلیل زیان دیدن می‌گردند. تا دفعه بعد، متحمل چنین ضررهایی نشوند.

 

مدیریت سرمایه

و در انتها باید بگویم اکثر ما سودهای هنگفت و یک شبه می‌خواهیم و به دنبال یادگیری اصول مدیریت سرمایه نیستیم. ما همواره مترصد فرصتی هستیم تا یک شبه بارمان را ببندیم و به فردی میلیاردر و ثروتمند بدل شویم. غافل از اینکه چنین امری، تقریباً غیرممکن است. با دیدن ثروتمندان، نباید فکر کنیم ما هم با می‌توانیم مثل آن‌ها شویم. هرچند با سرمایه‌گذاری اصولی و درست، گام به گام به استقلال مالی و کسب ثروت نزدیک خواهیم شد.

 

مدیریت سرمایه چیست؟

مدیریت سرمایه به صورت مدیریت حرفه‌ای انواع دارایی‌ها به منظور تحقق اهداف سرمایه‌گذار تعریف می‌شود.

اما در چه مواردی کاربرد دارد؟ شاید شما هم بدتان نیاید بخشی از پس‌انداز خود را سرمایه‌گذاری کنید. مثلا شاید به فکر خرید سکه، دلار، ماشین یا سهام بیفتید.

در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه کدام سرمایه‌گذاری سودآور است؟ آیا تمامی سرمایه‌گذاری‌ها بازده یکسان دارند؟ آیا ریسک سرمایه‌گذار‌ی‌ها با هم برابر است؟ برای پاسخ دادن به این سوالات بهتر است با مفهوم مدیریت سرمایه آشنا بشویم و بیشتر درباره‌اش یاد بگیریم.

اما آیا می‌دانید در تعیین استراتژی سرمایه‌گذار، چه عواملی مهم هستند؟

ده‌ها مورد در تعیین این استراتژی مهم است. ضمن اینکه این استراتژی، برای هر فرد منحصربه‌فرد است و متفاوت با دیگران است. میزان تحصیلات و سواد مالی، سن، میزان درآمد، میزان سرمایه اولیه، ریسک‌پذیری و… از جمله عواملی هستند که در تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری موثر هستند.

 

هدف از مدیریت سرمایه چیست؟

به طور کلی، هدف از مدیریت سرمایه و دارایی، رسیدن گام به گام به سه اصل زیر است:

 

اول: بقا

یکی از اصول مدیریت سرمایه، اصل بقاست. اصل بقاء به این معناست که شما با از دست دادن کل سرمایه خود، از گردونه بازار خارج نشوید. در بازارهای مالی همیشه ضرر در معامله وجود دارد ولی در هر بازاری می توان درصدی از سرمایه خود را وارد یک معامله کرد.

اگر کل پول موجود در حساب وارد یک معامله شود، ممکن است با پیش بینی نامناسب، معامله منجر به ضرر شود و کل پول از بین برود.

 

دوم: سود مستمر

بعد از اطمینان از بقا، موقع به دست آوردن سود مستمر است. در مدیریت سرمایه و دارایی، مهم است که برای موفقیت های بزرگ مالی، به جز اصل بدیهی بقا، به دنبال به جریان انداختن سود مستمر باشیم.

 

سوم: سود زیاد

حتماً به این نکته مهم توجه کنید که بدون دو اصل قبلی، به دنبال تحقق اصل سوم نباشید. اغلب ورشکستگان و مالباختگان کسانی هستند که بدون رعایت اصول قبلی یعنی اطمینان از بقا و ایجاد سود مستمر، دنبال سود زیاد هستند. این اتفاق، نخواهد افتاد…!

قانون ثابت وجود ندارد…!

یکی دیگر از نکاتی که در کافه پول شماره ۳۷ به آن تاکید کردم این بود که اگرچه بحث آموزش و یادگیری در بازارهای مالی و در بحث‌های مربوط به سرمایه‌گذاری ضروری است، اما باید بدانیم قوانین موجود در سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی، قوانین ثابتی نیستند و بنابر شرایط و اتفاقات مختلف، می‌توانند تغییر کنند.

 

اقدام‌گرایان برنده‌اند…!

در بحث مربوط به مدیریت سرمایه‌ و دارایی، اتفاقات جالبی می‌افتد. ممکن است یک نفر سواد مالی و هوش بالایی در زمینه‌های سرماهی گذاری داشته باشد و اطلاعاتش در این زمینه کامل و دقیق باشد. اما شخصی دیگر که اطلاعات کمتری دارد ولی عملگراتر است، برنده می‌شود.

در واقع عملگرا بودن چه پیروز شوید و چه شکست بخورید، می‌تواند راهبردی سازنده باشد. شکست بخورید، هزینه کسب تجربه را پرداخته‌اید و اگر موفق شوید که هیچ!!

 

و گفتم کل بازی در این موارد خلاصه می‌شود…

در بازه زمانی پایانی کافه پول شماره ۳۷، موارد کلی موفقیت را بیان کردم. گفتم که کل موضوع مدیریت سرمایه و دارایی‌ها، به موارد زیر خلاصه می‌شوند (برای هرکدام از این موراد، توضیحات و مثال‌های گوناگونی زدم. برای یادگیری عمیق‌تر و مفصل‌تر مباحث، می‌توانید در تازه‌ترین کافه پول شرکت کنید!)

 

و سخن پایانی در کافه پول…

در بخش‌های پایانی کافه پول ۳۷، از دوستان شرکت کننده درخواست کردم که مهم‌ترین نکاتی که امروز در کافه پول یاد گرفته‌اند  را بنویسند تا با این کار، به مرور دوباره مباحث کمک کرده باشند.

 

شما دوستان عزیز می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را فالو کنید تا از تازه ترین آموزش‌ها و تحلیل رایگان طلا، دلار، سکه و ارزهای دییتال آگاه شوید:

آدرس پیج اینستاگرام ما: @Hakim_baei

 

—***—

ممنون از این‌که با خلاصه مطالب کافه پول ۳۷ همراه من بودید. بسیار خوشحال می‌شوم درباره مباحث ارائه‌شده در گزارش، سوالات‌تان را در بخش نظرات بپرسید تا در نخستین فرصت به آن‌ها پاسخ دهم و اگر تجربه‌ای دارید، ممنون می‌شوم بازگو کنید.

 

پیروز و ثروتمند باشید

عبدالحکیم بائی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید